Kvůli podezření, že známý ruský novinář Sergej Dorenko mohl být otráven, zrušila dnes moskevská policie jeho pohřeb. Policisté nechtěli rodině vydat jeho tělo, protože je prý nutné  provést „opakované soudní expertizy“. Novinář zemřel ve čtvrtek při pádu z motocyklu.

Dorenko byl šéfredaktorem stanice Govorit Moskva, dříve působil také v opoziční rozhlasové stanici Echo Moskvy. Spolupracoval významně na volební kampani Vladimira Putina před jeho prvním zvolením hlavou státu v roce 2000. Později se s ním názorově rozešel, protože se mu nelíbil postup Kremlu po havárii jaderné ponorky Kursk.

V roce 2007 Dorenko zveřejnil rozhovor, který vedl v roce 1998 s Alexandrem Litviněnkem a dalšími agenty kontrarozvědky FSB. Tito muži přiznali, že dostávali příkazy k zabíjení, únosům nebo vydírání prominentních politiků nebo podnikatelů. Litviněnko byl pak sám později v Británii zavražděn za pomoci polonia a stopy ukazují na Rusko jako viníka útoku.

Podle původní lékařské zprávy devětapadesátiletý Dorenko nezemřel na zranění způsobená nehodou na motocyklu, ale na prasknutí aorty. Podezření z násilné smrti vyslovily podle agentury TASS dvě Dorenkovy dcery, které soudí, že mohl být otráven. Policie pak přikázala provést další analýzu Dorenkových pozůstatků a na dnešek plánovaný pietní akt na moskevském Trojekurovském hřbitově nařídila zrušit.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner