Znásilnili batole. Zemřelo. Ruské zločiny pokračují, připomněla je nahá žena na festivalu v Cannes

Lidé prchající před válkou na Ukrajině (ČTK/Pryček Vladimír)

Lidé prchající před válkou na Ukrajině | FOTO: ČTK/Pryček Vladimír

Ukrajinská ombudsmanka Lyudmyla Denisová na svých facebookových stránkách pravidelně informuje svět o zvěrstvech, která se dějí na okupované Ukrajině. Po spuštění linky, kam mohli ukrajinští občané nahlašovat znásilnění, se objevily během prvního dne desítky šokujících případů z osvobozeného okolí Charkova – a ombudsmanka o některých informovala. A v pátek proti těmto hrůzám protestovala žena, která narušila slavnostní ceremonii festivalu v Cannes.

Denisová zveřejnila deset případů znásilnění ruskými vojáky – v osmi z nich šlo o děti. Ukrajinské ministerstvo obrany upozornilo, že tyto konkrétní činy byly nahlášeny během jediné hodiny a během dvaceti čtyř hodin to pak bylo 56 případů. „Toto je velmi malá část území, které bylo osvobozeno od Rusů, ve srovnání s městy a vesnicemi, které jsou stále okupovány. Můžeme si jen představovat počet takových zvěrstev v Chersonu, Melitopolu, Mariupolu, Berdjansku a dalších,“ upozornila novinářka Iryna Matvijišinová.

Mezi zveřejněnými znásilněními byla devítiletá dvojčata, dvouletá holčička a roční chlapec, který podlehl zraněním, která mu ruští okupanti způsobili. Kromě dětí zmínila Denisová i znásilnění dvou mužů ve věku 67 a 78 let.

Znásilňování se stalo ruskou zbraní ve válce proti Ukrajině. A právě proti němu přišla protestovat žena přímo na červený koberec festivalu v Cannes. Byla nahá a ňadra jí zakrývaly pouze barvy ukrajinské vlajky a nápis „Přestaňte nás znásilňovat“. Červená na jejím těle symbolizovala krev obětí.

Žena křičela a vylekala přítomné, bleskově ovšem zasáhla ochranná služba a odvedla ji pryč.

Na Ukrajině byly znásilněny přinejmenším tisíce lidí. Od počátku války vycházejí najevo svědectví, která dokládají, že Rusové běžně znásilňují malé děti, seniory, že nutí rodiče dívat se na utrpení jejich dětí a že oběti kvůli brutálním zraněním často umírají. Znásilnění a sexuální násilí za války OSN klasifikuje jako válečný zločin.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com