Znáte osobně někoho, komu je sympatický Babiš a Okamura? Ale někde ti lidé jsou

repro: ČT ()

Máme další průzkumy popularity politiků. Výsledky se podle agentur trochu liší, ale trendům můžeme snad věřit. Podle průzkumu STEM provedeným mezi 13. až 21. říjnem dopadl nejlépe z hlediska popularity Andrej Babiš s 58 procenty, druhý je Martin Stropnický (43), Bohuslav Sobotka (42), Tomio Okamura (38) a Pavel Bělobrádek (35).

Tak dobře, Babiš, toho už jsme probrali horem dolem a nebylo to zatím nic platné. Poněkud zánovní Mesiáš, do kterého si lidé promítli své frustrace a naděje a jeho podporou ukazují svou, abychom to řekli korektně, nechytrost. Jsou jisté poháry, které si musíme vypít až do dna, byť jsme si je sami nenalili.

Ale výjimečně k Okamurovi. Ne že by byl tak úplně důležitý. Tenhle člověk snad nikdy nic důležitého celostátně nevyhraje. Ale je to fenomén, vysvědčení o myšlení lidí. Okamura je mistr v zakládání stran, kde se inkasují miliony a počet členů se dá spočítat na prstech dvou rukou a nepotřebujete je všechny. To není nepříjemná činnost. Pro něj.

A teď si představte, že přijdete do supermarketu, kolem vás je sto lidí a 38 z nich má sympatie pro Okamuru. Kde se ti zoufalci vzali? Osobně znám jen jednoho člověka, který mi řekl, že se mu Okamura líbí, jinak nikoho. Žádný argument nebyl nic platný. Ale někde kolem nás je těch 38 procent ze sta. Jak myslí, co kdy v životě četli, kam chodí v neděli, jakou hudbu poslouchají? O tom žádný průzkum zatím není.

Jako pražská (intelektuálská samozvaná) naplavenina bych byl samozřejmě v pokušení konstatovat, že 38 procent lidí jsou jedinci nechytří. To pokušení je silné. Oni asi určitě nějak nechytří jsou, jako byli nechytří voliči Sládka, Vítka Bárty, Bobošíkové, všichni voliči komunistů jaksi kontumačně a tak dále.

Ze studií teologie jsem si odnesl také jeden pojem, „abrahámovská menšina“. Je to asi třicet procent lidí. Když máte třicet procent lidí na své straně, máte ve skutečnosti většinu. To není matematika, tam to tak není, to je sociální realita. Je jen náš problém, jestli jsme chytří nebo nechytří.

Polský světec Maxmilián Kolbe kdysi řekl: „Jestli chcete druhé přesvědčit, musíte být chytřejší než oni.“

Být chytřejší než Okamura není těžké. Být chytřejší než Babiš, je výzva. Ale musí se to odpracovat. Jinak to odpracují oni a vědí proč. Protože by skončili.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]