Znehodnocování koruny: ČNB zatím utratila přes dva biliony, nejrychleji Zemanovi lidé

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok (ČTK)

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok | FOTO: ČTK

Konečně známe závěrečný součet útrat za zhruba tři a půl roku trvající znehodnocování českých úspor prostřednictvím umělého oslabování koruny Českou národní bankou (ČNB). Neuvěřitelné dva biliony a 48 miliard k tomu, přičemž 640 milionů navrch zanedbáváme.

Zní to šíleně, ale celkové útraty ČNB z kapes držitelů českých korun se tedy přiblížily polovině zisků z celkové roční produkce všech firem i živnostníků v České republice včetně té části zisků, která je odváděna na daních.

Tyto útraty odpovídají předem zveřejněnému varování ČNB, že korunu lze znehodnocovat neomezeně. Nakonec se ukázalo, že bankovní rada nemá nejen žádné technické limity, nýbrž ani morální zábrany. Nebo jsou spíše bankéři z ČNB tak zvyklí na různé zásahy do ekonomiky prováděné běžně dokonce už i pravicovými politiky, že rozsáhlé devizové intervenční nákupy považují za normální.

Bankovní rada byla sice po velkou většinu trvání zásahů oslabujících korunu pod majoritním vlivem ekonomů jmenovaných ještě prezidentem Klausem, přesto rada s většinou Zemanových ekonomů nese vinu za více než čtvrtinu celkových útrat. Jak jsme vás již informovali, už jen za březen 2017 dosáhly nákupy eur prováděné Zemanovými lidmi 520 miliard korun. ČNB tak v uvedeném měsíci utratila více peněz než všechny firmy, živnostníci, domácnosti, kraje, obce i vláda dohromady.

Tím to však zdaleka nekončí. Naše centrální banka drží i nadále obrovské zásoby eur získané právě především nedávnými intervenčními nákupy. Navíc teď netušíme, zda v zásazích nepokračuje. Guvernér Jiří Rusnok při tiskové konferenci ke konci intervencí přiznal, že v nich ČNB může klidně dále pokračovat.

Rozdíl mezi předchozím a současným stavem je tak pouze v tom, že dříve byl předem vyhlášený minimální kurz koruny k euru, pod který koruna nesměla dlouhodobě výrazně klesnout (čili cena eura v korunách se nesměla snížit pod úroveň stanovenou bankovní radou). Nyní však už o případných pokračujících intervencích nevíme lautr nic. Nanejvýš se můžeme dohadovat na základě vývoje kurzu koruny (která překvapivě stále ještě moc neposílila) nebo si počkat vždy na dodatečná přiznání banky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]