Zneužívá veřejnoprávní televizi v Polsku vládní většina?

Polský prezident Andrzej Duda  (archiv)

Polský prezident Andrzej Duda | FOTO: archiv

Již delší dobu si odborníci i opoziční politici v Polsku stěžují, že polská veřejnoprávní televize TVP neplní svoji veřejnoprávní roli vyvážeností, objektivitou a nezávislostí, aby si polští občané mohli vytvořit svůj názor na základě nezkresleného a nestranného vysílání.

Opoziční politici se objevují na obrazovkách TVP méně než vládní a navíc často v negativních konotacích. Nyní si hypotézu, že TVP již není veřejnoprávní televizí, ale je televizí státní, budeme moci ověřit na základě objektivních a měřitelných dat. Ve veřejnoprávní televizi by logicky před druhým kolem prezidentských voleb měli dostat oba kandidáti zhruba stejný prostor.

Do druhého kola prezidentské volby postoupil současný prezident, kandidát konzervativní vládní většiny Andrzej Duda se ziskem zhruba 44 % hlasů a liberálně smýšlející primátor Varšavy Rafał Trzaskowski se ziskem zhruba 30 % hlasů. Portál OKO.press spočítal, kolik času dostali oba kandidáti po oznámení výsledků exit pollu na veřejnoprávní televizi TVP INFO. Zatímco vládní kandidát Duda od 21. hodiny do půlnoci mluvil zhruba 56 minut, jeho protikandidát Trzaskowski dostal pouze osm minut.

Druhé kolo volby se bude konat 12. července a bude zajímavé sledovat, jestli na polské veřejnoprávní televizi dostanou oba kandidáti zhruba stejný prostor, nebo se potvrdí hypotéza o státní televizi nadržující vládním politikům.

Jako Pirát samozřejmě podporuji liberálně smýšlejícího kandidáta Trzaskowského, který neútočí na menšiny a nechce zemi posunout zpět blíže středověku a kterého veřejně podpořil i primátor Prahy Zdeněk Hřib. Souboj o prezidentské křeslo v silně katolické zemi bude jistě ještě velmi zajímavý. Stejně tak bude vhodné sledovat vývoj v Radě ČT, kde žádný rozumný občan České republiky nemůže chtít, aby se z české veřejnoprávní televize stala propagandistická televize vládní.

Autor je poslanec za Piráty.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]