Zničené divadlo, domy i celé čtvrti. Satelitní snímky ukazují zkázu v Mariupolu

Mariupol (ČTK/AP/Alexei Alexandrov)

Mariupol | FOTO: ČTK/AP/Alexei Alexandrov

Zkázu jihoukrajinského Mariupolu ukazují nejnovější satelitní snímky americké soukromé společnosti Maxar Technologies. Na nich je vidět například zdevastované divadlo, se zemí srovnané obytné domy či pozice ruských vojáků. Komunikace s lidmi ve městě, které v posledních týdnech čelí drtivé ruské ofenzivě, v podstatě neexistuje. Satelitní snímky jsou tak první vizuální aktualizací za poslední dny, píše web stanice CNN.

Záběry zničeného Mariupolu potvrzují, že přístav na březích Azovského moře čelí ustavičnému ostřelování. Oblast východně od vybombardovaného divadla, kde podle ukrajinských úřadů zemřelo nejméně 300 lidí, je v troskách. Podle záběrů má téměř každý dům významně poškozenou nebo kompletně zničenou střechu.

Na východě Mariupolu stihla podobná zkáza celou obytnou čtvrť. V okolí velkých sídlištních budov, kde dříve stávaly menší domky, jsou podle snímků jen sutiny.

Maxar Technologies zachytil i přeživší ve městě, kde podle úterního odhadu monitorovací mise Úřadu vysoké komisařky pro lidská práva OSN na Ukrajině zemřely za poslední čtyři týdny tisíce civilistů. Před místním supermarketem se stovky lidí shromáždily ve frontě. Starosta Mariupolu v pondělí uvedl, že ve městě zůstává okolo 160 000 z asi 400 000 obyvatel, kteří zde žili před začátkem války.

Satelity zachytily i pozice ruských vojáků na severovýchodě města. Vojenská vozidla jsou zaparkovaná přímo na zahrádkách ukrajinských domů, nedaleko kterých je v poli usazené ruské dělostřelectvo.

O bombardování mariupolského divadla, u něhož byl v ruštině vyveden velký nápis „děti“, v polovině března informovala ukrajinská správa. Rusko ale popřelo, že by za útokem stály jeho jednotky. Stejně tak tvrdí, že na Ukrajině vůbec nemíří na civilní cíle. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského ale ruské letectvo bombardovalo divadlo úmyslně.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]