Zničení firmy Babišem: Sobotka ignoruje soud i fakta

Premiér Andrej Babiš a jeho ministryně financí Alena Schillerová (ČTK)

Premiér Andrej Babiš a jeho ministryně financí Alena Schillerová | FOTO: ČTK

Máme totálně neschopného premiéra. Finanční správa nelegálně a absurdním způsobem zlikvidovala na Babišův příkaz nebo ve spolupráci s ním firmu, která překážela Babišovu Agrofertu. Babiš (ANO) byl z podílu na tomto činu usvědčen na tajné nahrávce. Sobotka (ČSSD) však ignoruje rozhodnutí soudu a navíc přehlíží absurditu chování Finanční správy. Jen nechá vše ještě jednou prošetřit. Prý aby zjistil, jestli se něco nestalo. Víte, kým nechá vše prošetřit? Ministrem financí z ANO. Česká republika se při placení náhrady škody vlastníkům zlikvidované firmy zřejmě nedoplatí, ale Sobotka teprve přemýšlí, jestli se něco nestalo.

Zatím poslední publikovaná tajná nahrávka někdejšího ministra financí Andreje Babiše ukazuje, že se potřeboval zbavit firmy FAU, protože má v jeho chemičce (která je aktuálně v jeho svěřenském fondu) sklad pohonných hmot, v němž se také přimíchávala biopaliva do nafty a benzinu. Na sklad měla právo již v době, kdy ještě Babiš neovládal koncern Agrofert. Babišovi lidé proto „klekli na tu FAU Přerov, takže ta je v insolvenci, obstavené účty, vagony (…)“, jak se Babiš chlubí na zmíněné nahrávce.

Babiš přitom pravost nahrávek pro iRozhlas.cz nechtěně nepřímo potvrdil, když na dotaz ohledně této nahrávky uvedl, že už nebude komentovat nelegální nahrávky, které ho mají poškodit. Tím vlastně potvrdil, že uvedená nahrávka patří mezi nelegálně pořízené nahrávky jeho rozhovorů. Obdobně se vyjádřil pro Aktuálně.cz, kde se hájil, že z nahrávky nevyplývá, že by správce daně úkoloval. Nehájil se, že by hlas na nahrávce nebyl jeho. Z nahrávky je zřejmé, že o krocích správce daně vůči této firmě přinejmenším věděl, ačkoli nebyl účastníkem tohoto daňového řízení.

Hospodářské noviny ještě před tím, než se objevila nahrávka, informovaly, jak byla firma nelegálně zlikvidována. Nejprve po ní celníci nelegálně požadovali zaplacení spotřební daně. To bylo podle krajského soudu absurdní. Následně po ní Finanční správa požadovala dvakrát zaplacení jedné a té samé (slovensky „té isté“, nikoli „rovnaké“) daně (jednou od FAU jakožto plátce daně a podruhé jako od ručitele za jinou, zbankrotovanou společnost), jakkoli to zní neuvěřitelně. Protože ji podezřívala ze zapojení do daňového podvodu, zadržela jí pak majetek. To měl na mysli Babiš, když si pochvaloval, že na ni jeho lidé klekli. Firma se dostala do konkurzu a její majetek je tak rozprodáván. Byla zlikvidována. Agrofertu teď podle Babišova evidentního plánu nemělo už nic stát v cestě k získání skladu.

Problém je, že byl postup Finanční správy nelegální, jak rozhodl krajský soud. Na chvíli odhlédněme od toho, že finanční správa nelegálně požadovala zaplacení stejné daně ze stejného obchodu dvakrát. Jak ale může chtít Finanční správa po firmě daň z podvodu (carouselového)? Tím přece sama přiznává, že se podle ní o podvod nejednalo. Ostatně, nebyl to první případ nelegální exekuce nařízené Finanční správou za éry Martina Janečka dosazeného do funkce šéfa finanční správy právě Babišem.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) však verdikt krajského soudu ignoruje. Podle jeho dnešního letmého prohlášení není zřejmé, zda Finanční správa vyvíjela nelegální činnost. Neřekl však, že si počká na verdikt nejvyššího správního soudu. Má totiž někoho, komu věří více. „Babišova“ ministra financí Ivana Pilného. Požádá ho o prošetření.

Je to ale ještě mnohem horší. Sobotka kromě výroku soudu ignoruje i fakta. Až bude chtít Finanční správa po Úřadu vlády ČR zaplatit hned dvakrát daň z premiérovy výplaty a následně na premiéra pošle exekutora, protože má podezření, že výplatu vůbec nedostává (protože není premiérem), krajský soud následně samozřejmě rozhodne, že je exekuce neplatná, a ještě k tomu budou zveřejněny nahrávky, kde si Babiš libuje, že si jeho lidé dřepli na premiéra, takže je z něj bezdomovec, jak Sobotka zareaguje? Opět s ledovou tváří oznámí, že vše nechá prošetřit ministra Pilného? Dokáže vůbec našeho premiéra něco vzbudit z jeho umírání?

Spolumajitel firmy Vojtěch Csabi pro Hospodářské noviny pochopitelně uvedl, že firma bude požadovat po státu náhradu škody. Čeští daňoví poplatníci se tak kvůli Babišovi zřejmě nedoplatí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]