Zničili jsme Leopard 2, hlásili Rusové. Jde ale jen o další lež, tanky na frontě totiž ještě nejsou

Tank Leopard 2A7 v barvách dánské armády. (Johnbp2, wikimedia, CC BY-SA 4.0)

Tank Leopard 2A7 v barvách dánské armády. | FOTO: Johnbp2, wikimedia, CC BY-SA 4.0

V ruských médiích a na sociálních sítích Putinových příznivců se objevily jásavé zprávy o zničení prvního tanku Leopard 2 na Ukrajině. Text doprovázený fotografiemi měl dokumentovat, že se tank podařilo zničit skupině Prigožinových žoldáků.

„První Leopard 2 na Ukrajině byl zničen. Spolu s ním byla zničena i posádka polsko-německých žoldáků,“ objevil se na sítích příspěvek doprovázený sérií snímků zničeného tanku.

Na první pohled však bylo jasné, že jde o lež, neboť krajina v okolí trosek leopardu neodpovídala vizuálně ani současnému zimnímu období ani Ukrajině.

Jak následně během několika hodin prokázalo Centrum pro boj proti dezinformacím při Radě národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny, jde o snímky zničeného tureckého tanku Leopard 2 v Sýrii. V roce 2018 se kurdským bojovníkům podařilo protitankovými střelami Red Arrow 8 několik tanků zničit.

Tanky Leopard 2 na ukrajinském bojišti ještě nejsou, a až se tam dostanou, budou je obsluhovat výhradně ukrajinští vojáci, nikoliv žoldáci.

Po další blamáži ruské propagandy byl příspěvek ze sítí smazán a šéf žoldáků Prigožin prohlásil, že jeho muži žádný leopard nezničili. „My jsme leopard nezničili. Zatím k žádným soubojům s těmito tanky nedošlo. Máme informace, že by leopardy měly být u Časiv Jaru,  ale zatím jsme je na bojišti nepotkali,“ konstatoval Prigožin.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články