Zničilo mi to celý život, říká žena o kousnutí klíštětem a následné ztrátě paměti

Ilustrační foto (pexels.com/Erik_Karits)

Ilustrační foto | FOTO: pexels.com/Erik_Karits

Každé léto je spjato nejen s radovánkami u vody, ale třeba také s nebezpečím, které znamená kousnutí klíštětem. Někdo sice žádné problémy nepocítí, ale jsou i tací, kterým může jít o život. O nepříjemné zkušenosti jedné Britky informuje deník The Daily Mirror. 

Amanda Goochová se vypravila na dovolenou do Španělska. Moc se na ni těšila a stejně tak si ji i užívala. Relaxovala v přírodě a nabírala síly do nového zaměstnání. Ještě ve chvíli, kdy se vracela na Ostrovy, netušila, jaký nepříjemný dárek si z Pyrenejského poloostrova odváží. 

Dva dny v nové práci, kde se Amanda starala o autistické děti, také ještě proběhly v pořádku. Pak se ovšem pečovatelce udělalo špatně a víc už si nepamatuje. Ocitla se v nemocnici, kde jí byla diagnostikována encefalitida. 

„Říkám si, proč já? Žila jsem roky na farmě mezi zvířaty a nikdy se mi nic nestalo. A pak stačí pár dní ve Španělsku,“ říká dnes Amanda. „Neočekáváš, že odjedeš z dovolené a budeš mít zničený celý život,“ dodává s odstupem času.

Eric Drooker

Její onemocnění se totiž ukázalo jako velmi vážné a lékaři museli bojovat o její život. Tři a půl týdne ležela v umělém kómatu. Rodině dokonce řekli, aby se připravila na nejhorší a počítala s tím, že se bude muset s Amandou rozloučit.

To se nakonec naštěstí nestalo, ale přesto přišla věc, která všechny vyděsila. Devětatřicetiletá žena totiž nepoznávala nikoho ze svých blízkých, učit se musela nejen slova a čísla, ale také chodit. „Vzpomínám si, že když jsem se probudila, ptala jsem se lékařů, proč tam ležím. Myslela jsem, že jsem byla v nemocnici tak týden, ale byly to tři měsíce,“ popisuje.

Dnes Amanda říká, že stále bojuje s tím, co se stalo: „Nechci se dívat do zrcadla, protože tam vidím úplně jinou osobu. Mám pocit, že jsem ztratila své staré já.“

„Nedívám se ani na staré fotografie, protože mi připomínají všechno před rokem 2014, kdy jsem byla kousnuta. Ztratila jsem ten život,“ vysvětluje Amanda svou nelichotivou situaci. 

„Trvalo dlouho, než jsem získala paměť zpátky. Celý rok, než jsem si vzpomněla, kdo byli moji přátelé,“ říká žena, která si jen chtěla užít pár dní dovolené v přírodě, a místo toho se jí změnil celý život.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články