Znovu žádáme, aby vláda přestala omezovat práva novinářů. Deník FORUM 24 dál nesmí na tiskovky

Vládní tisková konference (repro ČT)

Vládní tisková konference | FOTO: repro ČT

Deník FORUM 24 se stále nemůže účastnit tiskových konferencí vlády. Je naprosto nepřijatelné, aby tato situace dále trvala. Na vládu se kvůli tomu již obrátily mezinárodní organizace, nyní žádáme o pomoc i Evropský parlament a Evropskou komisi. Níže zveřejňujeme dopis, který jsme jako opakovanou žádost zaslali Vladimíru Vořechovskému, řediteli odboru komunikace Úřadu vlády ČR.

Vážený pane Vořechovský,

ráda bych tímto znovu požádala o akreditaci pro deník FORUM 24 na veškeré následující tiskové konference vlády.

Dovoluji si Vás informovat o tom, že kromě mezinárodních novinářských organizací, které se již na vládu obrátily se svým protestem, jsme v této věci požádali o pomoc poslance Evropského parlamentu i Evropskou komisi. Chceme, aby se tyto instituce zabývaly snahou české vlády bránit novinářům v tom, aby mohli pokládat kritické dotazy v době pandemie koronaviru.

Mluvčí vlády (zdůrazňuji, nikoli mluvčí premiéra Andreje Babiše) paní Adamcová dlouhodobě neodpovídá na zaslané otázky. Je nepřijatelné, aby nám nebylo umožněno se ptát jen proto, že deník FORUM 24 je dlouhodobě kritický k celé řadě kroků premiéra Andreje Babiše, a ráda bych Vás tímto upozornila na to, že celou situaci rozhodně nenecháme jen tak jednoduše být a využijeme všechny dostupné prostředky k tomu, abychom se mohli ptát na to, co občané chtějí a potřebují vědět.

Dále bych Vás ráda požádala o informaci o tom, kdy budou moci novináři na tiskové konference opět chodit osobně. Právě dnes jsme byli svědky výpadku připojení před dotazem našeho kolegy Radka Bartoníčka, shodou okolností novináře, jehož otázky jsou často členům vlády nepříjemné. I toto omezování je závažným narušením svobodného přístupu k informacím. Jedná se o věc, která je pro evropské instituce ještě důležitější v době, kdy se řeší tzv. podmínka právního státu, ke kterému patří i garance svobody a nezávislosti médií.

Vážený pane Vořechovský, žádám Vás tímto o informaci, kdy deník FORUM 24 bude moci pokládat dotazy členům vlády, kdy bude možné tiskové konference navštěvovat osobně a kdy začne mluvčí vlády České republiky vystupovat tak, jak to odpovídá její roli, tedy kdy bude k dispozici bez výjimky všem novinářům, a nikoli pouze těm, kteří pracují v médiích, jejichž práce není k vládě premiéra Andreje Babiše kritická.

Děkuji Vám za odpověď.

S pozdravem

Johana Hovorková
hlavní editorka deníku FORUM 24

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]