Znovuzvolenému Hamáčkovi gratuluji, straně kondoluji. Opozice reaguje na staronového předsedu ČSSD

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček (ČSSD)

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček | FOTO: ČSSD

Premiér Andrej Babiš (ANO) pogratuloval Janu Hamáčkovi ke znovuzvolení šéfem ČSSD. ČTK napsal, že čekal, že vicepremiér jeho kabinetu funkci obhájí. „Těším se na další spolupráci,“ uvedl. O přínosech a ztrátách, které plynou ze spolupráce s hnutím ANO pro sociální demokracii, polemizovali během celodenní diskuse delegáti sjezdu. Hamáčkova protikandidátka Kateřina Valachová dokonce avizovala v případě svého zvolení, že vyvolá dohodovací řízení s ANO, a to včetně jeho možného vyústění v odchod z vlády. Na nesnadnou pozici Hamáčka na sociálních sítích poukázali gratulanti z řad opozice.

Hamáček delegátům on-line sjezdu slíbil, že sociální demokracii udrží po podzimních volbách ve Sněmovně. Spolupráci s ANO označil za nelehkou, vidí ale i výsledky, které přinesla. „ČSSD vládne od roku 1989 nejdéle ze všech politických stran. Po ostudné osmileté vládě s Andrejem Babišem je čas, aby si od vládnutí odpočinula. Potřebuje to sama, ale hlavně naše země,“ napsal na twitteru po gratulaci Hamáčkovi ke znovuzvolení předseda opoziční ODS Petr Fiala.

„Znovuzvolenému předsedovi Janu Hamáčkovi gratuluji – straně kondoluji,“ uvedl bývalý předseda opoziční TOP 09 Jiří Pospíšil.

Podle kritiků spolupráce ČSSD a ANO ubírá vládní angažmá sociálním demokratům hlasy. Senátor Petr Vícha označil vstup ČSSD do Babišovy vlády před třemi lety za sebevraždu skokem z 15. patra, přičemž nyní letí kolem třetího.

„Nevím, zda je v dané situaci Janu Hamáčkovi k čemu gratulovat, ale každopádně jemu i ČSSD přeji dostatek síly, energie a dobrých rozhodnutí. Je to důležité nejen pro nejstarší stranu u nás, ale především pro naši zemi, která nutně potřebuje daleko lepší vládu, než je tato,“ glosoval volbu předseda lidovců Marian Jurečka.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]