Žoldáci z Wagnerovy skupiny se léčí na klinice spojené s Putinovými blízkými včetně jeho dcery

Vladimir Putin a Jevgenij Prigožin (Vláda Ruské federace / Wikimedia Commons /CC BY 3.0)

Vladimir Putin a Jevgenij Prigožin | FOTO: Vláda Ruské federace / Wikimedia Commons /CC BY 3.0

Ranění žoldáci z Prigožinovy soukromé armády známé jako Wagnerova skupina, která patří k nejbrutálnějším bojovníkům na Ukrajině, se léčí na petrohradské klinice, jež je přímo propojena s rodinou ruského prezidenta Putina.

Žoldáci, kteří v bojích na Ukrajině utrpěli různě těžká zranění, se léčí na klinice My Medical Center v Petrohradě. Toto zařízení je propojeno s Putinovým přítelem, miliardářem Jurijem Kovalčukem, i s dcerou ruského prezidenta Marií Voroncovovou. Na základě záběrů, které na telegramovém kanálu zveřejnil účet Kepka Prigožina, to uvedla stanice Radio Svobodná Evropa/Radio Svoboda.

(Týdeník FORUM)

Záběry na telegramu popisují, jak zakladatel žoldácké armády Jevgenij Prigožin navštěvuje vážně zraněné vojáky, kteří podstupují rehabilitaci na jedné z petrohradských klinik. Videozáznam ukazuje, jak Prigožin hovoří s mužem, který k léčbě používá exoskelet snižující zátěž nohou a spodní části páteře.

Stanice Radio Svobodná Evropa/Radio Svoboda zjistila, že záběry byly natočeny na bývalé klinice SOGAZ. Tato klinika sloužila a slouží i nejbližším přátelům ruského prezidenta, šéfům Federální bezpečnostní služby či dalším představitelům ruské mocenské elity.

Prigožinovi žoldáci se na této klinice léčí již od roku 2016. Byli sem posíláni bojovníci zranění v Sýrii, při bojích na východě Ukrajiny či na jiných místech světa, kde tato soukromá armáda hájí ruské zájmy.

Že má generální ředitel kliniky Vladislav Baranov obchodní vztah s Putinovou starší dcerou Marií Voroncovovou, zjistila agentura Reuters. Na přímý dotaz agentury odpověděl Baranov: „Zapomeňte na naše kliniky, to je moje rada pro vás.“ Na zaslané písemné dotazy odmítl odpovědět. Sdílnější nebyl ani mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. „Nemáme o tom vůbec žádné informace,“ prohlásil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články