Zopakování protibabišovského plánu z krajů ve sněmovně narazí na Zemana

Eric Drooker

Spojit se, společně kandidovat a získat dohromady většinu ve sněmovně. Takový je hlavní plán opozice týkající se sněmovních voleb v příštím roce. “Nanečisto” si scénář testují nyní. Babišovo ANO sice zvítězilo ve většině krajů, v převážné většině ale bude velmi složitě skládat koalici. Ostatní strany chtějí i v krajích vládnout bez babišistů.

Zatímco v případě krajů tento plán může vyjít, ve sněmovně to bude těžké. Opozici sice výrazně hraje do karet, že Babišovi mizí spojenci, komunisté a ČSSD se zasloužile propadají někam do zapomnění. Výsledek Okamury asi nebude takový, jaký by Babiš potřeboval. Současně roste podpora opozičních stran. Zdánlivě to tedy vypadá, že mají dobře nakročeno. Vše ale může zhatit Zeman.

Lépe řečeno, vše zhatí Miloš Zeman, pokud opozice sice bude mít více než 101 hlasů ve sněmovně, ale vítězem voleb bude Andrej Babiš. Zeman totiž vytrvale opakuje, že sestavením vlády pověří vítěze voleb. Říká to s jasným úmyslem, věří, že Babiš ještě může zvítězit. A tak, i kdyby Babiš měl menšinu ve sněmovně, ale získal nejvíce hlasů, stejně ho Zeman nechá vládnout. Jen kvůli tomu, aby premiérem nebyl Petr Fiala, Ivan Bartoš nebo Vít Rakušan.

Babiš ho totiž poslouchá. S Fialou, Bartošem nebo Rakušanem by to bylo tak trochu jiné jednání než s Andrešem, jak Zeman svého kamaráda občas oslovuje.

Jistou šancí, jak se dostat k vládě, tak pro opozici musí být odsunutí ANO minimálně na druhou pozici ve výsledcích voleb. Jinak budou sledovat, jak Zeman opět pověřuje Babiše sestavením vlády. I když i po případném vítězství může být vše jinak. Po pádu vlády Petra Nečase měla být premiérkou Miroslava Němcová, která měla 101 poslanců. Zemana to nezajímalo a jmenoval svoji neústavní vládu složenou z poskoků a svých ochotných posluchačů. Do sněmovních voleb zbývá ještě rok. Stav Miloše Zemana není dobrý, jak bylo naposledy vidět na záběrech z jeho cesty k volbám. Bohužel se může stát, že prezident po volbách pověří sestavením vlády například svého kuchaře, protože mu připravil chutný puding, nebo Vratislava Mynáře, protože je šikovný.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články