Mnozí čeští dobrovolníci pomáhají uprchlíkům, jak se dá, ale přestává to stačit. Kdokoliv dnes chce vyjet vařit čaj, podávat deky a ošetřovat cizince na hranicích, vyzvedávat je na pražském hlavním nádraží, doprovázet při integraci, odvézt oblečení do detenčního zařízení v Bělé, nebo jen poslat peníze, ten může využít webové stránky pomocuprchlikum.cz, jež slouží jako skvělý rozcestník, jak a kde lze do dobrovolnické činnosti zapojit. Ačkoliv jsou Češi solidární čím dál víc, na některých místech dobrovolníci stále chybějí a na jiných už je potřebná profesionální pomoc.
Koordinátorka pomoci na hlavním nádraží Zuzka Schreiberová říká, že přihlášených dobrovolníků mají hodně, ale těch, kteří opravdu přijdou na „hlavák“, je jen pár desítek, a to nestačí. „Denně sem vlaky přivážejí uprchlíky propuštěné z detenčních zařízení. Ti lidé potřebují jídlo, vodu, odpočinek, přespání. To všechno jsme schopni ve spolupráci s dárci a Červeným křížem zajistit, ale je nás na to pořád málo,“ dodává Schreiberová a doplňuje, že službami je nutné na hlavním nádraží pokrýt každý den včetně víkendů zhruba od 5 hodin ráno do půlnoci.

Profesor Hořejší: Imigranti nejsou žádnou katastrofou.
Václav Hořejší je profesorem imunologie na Přírodovědecké fakultě UK a ředitel Ústavu molekulární genetiky Akademie věd České republiky. Říká, ...
číst článek »Kritická situace je však nyní na hranicích. Přes balkánské státy totiž stále proudí na sever Evropy tisíce běženců, ale vzhledem k tomu, že jejich pohyb omezují různá opatření, tak podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky například v Srbsku nyní uvízlo přes 10.000 lidí, kteří nemají dostatek jídla, oděvů či přikrývek. Podobný problém hrozí i v Makedonii.
Na srbsko-chorvatském hraničním přechodu Berkasovo-Bapska je nyní zhruba padesátka českých dobrovolníků, kteří vymysleli a zorganizovali velmi dobrý systém pomoci, nicméně situaci vzhledem k množství lidí přestávají zvládat. „Je zcela nezbytné, aby na místo dorazila policie, lékaři a organizační posily, jinak je téměř jisté, že dojde k tragédii. Řešení takto závažné situace nemůže dlouhodobě ležet pouze na dobrovolnících,“ komentovala na webu situaci koordinátorka iniciativy Pomáháme lidem na útěku Zuzana Lenhartová.
V chorvatské Bapske v pondělí čekal v dešti a blátě dav zhruba 3000 uprchlíků včetně malých dětí. „V Bapske je krize již od neděle. Po hodinách, kdy se v davu a bahně tísní desítky dětí, je těžkooděnci pomlácené začali vytahovat. Srbové by měli uprchlíky vozit jinam, nyní je často vypouštějí na dvacetikilometrový pochod do Bapske, kde ale snadno může dojít k řadě úmrtí,“ uvedl z místa dobrovolník Jakub Jareš.

Akademie věd uspořádala diskusi o integraci uprchlíků
Cizinci vesměs nepřicházejí do Česka kvůli tomu, aby se plně včlenili do nové společnosti, chtějí si ponechat své zvláštnosti. Důležitou roli ...
číst článek »Na řadě míst v zemi se také vybírá potřebný materiál pro uprchlíky. Jde zejména o zimní oblečení, kterého je teď nejvíce potřeba. Kdo nedisponuje časem ani v jeho okolí není žádná materiální sbírka, může poslat finanční příspěvek organizacím, které vyhlásily finanční sbírky. Nejsnazší je podpora formou dárcovské SMS, případně na transparentní účet. Jeden z prvních založila například česká dobrovolnice Eva Zahradníčková (odkaz zde).

Muslimští imigranti se stávají v Evropě ještě více závislými na islámu
Znepokojivé výsledky prokázal v Dánsku průzkum, který nechal mezi místními muslimy udělat list Jyllands-Posten. Ten ukázal, že dánští muslimové ...
číst článek »