Žádný podnikatel nemůže za to, že vláda v létě spala, komentuje Adamová obnovení nouzového stavu

FB MPA

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová | FOTO: FB MPA

Opozice nesouhlasí s obnovením nouzového stavu, který vláda plánuje vyhlásit ve středu. Šlo by už o druhý nouzový stav v Česku za posledního půl roku. Během toho prvního došlo k omezení pohybu osob, zákazu shromažďování a cestování do zahraničí. Nikdo ale neví, jak by vypadal nouzový stav tentokrát.

Prima CNN přišla s analýzou toho, jak vypadalo první vyhlášení nouzového stavu, ke kterému došlo 12. března. Z původně plánovaného měsíce se nakonec staly měsíce dva, a tak nouzový stav oficiálně skončil až 17. května, kdy už jej poslanecká sněmovna odmítla znovu prodloužit.

Nouzový stav navrhuje vláda a schvaluje poslanecká sněmovna. Sám o sobě není definicí konkrétních nařízení a opatření, ale představuje legislativní rámec, ve kterém může vláda nařízení vydávat.

Lídr ODS pro volby do zastupitelstva Jihomoravského kraje Jiří Nantl popsal nouzový stav na twitteru: „Nouzový stav představuje nejzávažnější zásah do občanských práv a života společnosti (kromě války). Premiér je připraven jej vyhlásit, i když sám říká, že neví, co by to prakticky znamenalo. Babiš tu vládne s lehkostí, jako když normalizaci trávil studiem ve Švýcarsku.“

Během prvního nouzového stavu zůstaly otevřené pouze školky, obchody s potravinami a dalšími základními potřebami, supermarkety, nemocnice, lékárny a během dne i restaurace. Bez omezení zůstala také MHD.

S neutichající epidemií koronaviru se opatření zpřísňovala. Došlo k zákazu vycházení ve větších skupinách a zavedla se povinnost nosit roušky všude venku mimo domov.

Jarní nařízení vlády silně poškodila ekonomiku. Řada podnikatelů a firem se z jejich dopadů nevzpamatovala dodnes. Aby nedošlo ke stejným následkům i v případě druhého nouzového stavu, přichází opozice s návrhem, který na twitteru komentuje předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová: „Žádný podnikatel nemůže za to, že vláda v létě spala tvrději než Šípková Růženka. Opatření a nouzový stav jsou odrazem její zoufalosti. Jsme však konstruktivní opozice a máme návrh, který podnikatelům pomůže, když o tom vláda jenom mluví. Stačí málo – přijmout ho.“

Adamová se vyjadřuje i k nouzovému stavu obecně: „Nouzový stav je velmi vážná věc, která se musí adekvátním způsobem komunikovat a náležitě vysvětlit, proč je potřeba. U nás o něm informuje jen tak mimochodem ministr zdravotnictví a potvrzuje to pak premiér v politické debatě. Zoufalá komunikace zoufalé vlády.“

Premiér Andrej Babiš (ANO) i ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) odmítají, že by mělo dojít k opětovnému vypnutí ekonomiky. To si nepřeje ani ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

„Je velmi důležité, aby nedošlo k ekonomickým omezením. Dali jsme tento příslib lidem i firmám. Ekonomika se nadechuje a funguje lépe, než jsme čekali. Určitě se budu ptát na důvody zavedení nouzového stavu,“ uvedla v pondělí Schillerová pro Českou televizi.

O tom, jak přesně by druhý nouzový stav vypadal, ale nemají tušení ani poslanci. „Nouzový stav neznamená automaticky: uzavření škol, uzavření restaurací, zákaz volného pohybu osob, posun voleb. Co to teda prakticky znamená, resp. co přijde? To nikdo neví. Podle kalendáře je září, podle míry bordelu je ale zase březen,“ okomentoval na twitteru současný chaos poslanec Dominik Feri (TOP 09) a zároveň s komentářem „Opět zprávy plný nejistoty“ sdílel jednu z otázek, kterou mu píší zmatení fanoušci na sociálních sítích.

K situaci týkající se obnovení nouzového stavu se na twitteru vyjádřil i přednosta Kliniky radiologie a nukleární medicíny FN a LF Masarykovy univerzity v Brně a zároveň poslanec a místopředseda TOP 09 Vlastimil Válek: „Zase tu máme mít nouzový stav – krizový stav, který se vyhlašuje při vzniku živelných, ekologických nebo průmyslových pohrom, které mj. ohrožují majetkové hodnoty občanů. Taková situace je tu od chvíle, kdy se stal Babiš premiérem. Takže nouzový stav tu je už víc než tři roky.“

Krátce se ke stavu nouze vyjádřil i senátor a někdejší prezidentský kandidát Jiří Drahoš: „Vláda měla v létě na výběr mezi předvolební ‚pohodou‘ a přípravou na krizi. Vybrala si pohodu a týden před volbami přiznává krizi.“

Vyhlášení nouzového stavu podpořila i vládní rada pro zdravotní rizika. Po videokonferenčním zasedání to řekl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek (za ČSSD), pověřený vedením Asociace krajů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner