Zoufalí komunisté: Ani předsedy, který je přivedl až na dno, se nejsou schopni zbavit

Vojtěch Filip (KSČM)

Vojtěch Filip | FOTO: KSČM

Komunistickou stranu Čech a Moravy do letošních sněmovních voleb povede její dosavadní předseda Vojtěch Filip, který se zjevně vedení komunistů drží, co může, a ti se pro změnu zoufale a křečovitě drží jeho. Je to zarážející vzhledem k tomu, do jakého stavu právě Filip komunistickou partaj dovedl. Dokazuje to, že KSČM je na tom ještě hůře, než by se mohlo zdát. Nyní strana hybernuje a jakékoli změny odkládá až na dobu po volbách.

Vojtěch Filip je šéfem komunistů už od roku 2005. V čele strany je tedy již šestnáctým rokem a v říjnu začne rok sedmnáctý. Ve sněmovních volbách v roce 2002 ještě za Filipova předchůdce Miroslava Grebeníčka komunistická partaj získala 18,51 procenta hlasů. Posléze v roce 2006 už jen 12,81 procenta a v těch posledních v roce 2017 dosáhla na pouhých 7,76 procenta hlasů.

FORUM 24 (archiv)

Předseda Filip si nyní klade za cíl v nadcházejících říjnových volbách neklesnout právě pod tento výsledek. Vojtěch Filip poukazuje na to, že pád volebních preferencí strany se již zastavil, a troufá si tvrdit, že získat alespoň zmíněných 7,76 procenta hlasů je podle jeho názoru reálné a realistické.

Když se podíváme na průzkumy volebních preferencí, rozhodně to není žádná sláva. Například podle šetření Kantar CZ pro Českou televizi měli komunisté loni v červenci 5,5 procenta hlasů, v září, říjnu a v listopadu pak po 4,5 procenta a v prosinci dokonce jen 3,5 procenta hlasů. V tomto smyslu má Filip pravdu, protože následně letos v únoru měla KSČM 5 procent hlasů, v březnu 5,5 procenta a v dubnu 5 procent hlasů, takže komunistická strana dnes skutečně stagnuje někde kolem pětiprocentní hranice nutné pro vstup do sněmovny a dále zatím nepadá.

K oněm necelým 8 procentům, které komunisté měli v posledních volbách do sněmovny, je však hodně daleko. A pak tady máme velmi špatné volební výsledky KSČM v posledních evropských a komunálních volbách a především tragický propadák v loňských krajských volbách, kdy komunistická partaj vypadla z rovných devíti zastupitelstev krajů.

Rezignovanost a apatie

Tehdy v říjnu po oznámení volebních výsledků se zdálo být naprosto jasné, že Vojtěch Filip na postu předsedy už nemá žádnou budoucnost a komunisty již do dalších voleb nepovede. Vypadalo to, že jeho pozice šéfa strany je nadále neudržitelná, a on sám to přiznával. Dokonce říkal, že se chystal v čele strany skončit už v dubnu 2020, čemuž zabránilo jen odložení sjezdu kvůli pandemii. Posléze se ale sjezd odložil znovu, a přestože Filip původně tvrdil, že dá svou funkci k dispozici, nestalo se tak.

Komunistický svaz mládeže má za cíl uvádět mladé lidi do komunistického hnutí (Komunistický svaz mládeže)

Nyní se událo to, že po zasedání Ústředního výboru KSČM v Nymburku Vojtěch Filip stále zůstal předsedou komunistické strany, protože pro jeho odvolání byla sice většina přítomných delegátů, ne však dvě třetiny všech členů ústředního výboru, které k tomu byly potřeba.

Ve vedení partaje ovšem skončila dosavadní místopředsedkyně strany a europoslankyně Kateřina Konečná, která sama již dříve podala rezignaci a která se chtěla ucházet o post předsedkyně. To jí nyní dává možnost nechat říjnové volby plně na Vojtěchovi Filipovi a současném partajním vedení a o slovo se přihlásit až po nich na řádném volebním sjezdu strany.

To, že se komunisté smířili s tím, že je do voleb povede předseda Filip a nepokusili se ho odvolat, svědčí zčásti o rezignovanosti a apatii uvnitř strany a zčásti o tom, že přestože si uvědomují, že to s Vojtěchem Filipem dopracovali, kam to dopracovali, stále doufají a upínají se k tomu, že je tento starý a protřelý mazák může dovést alespoň znovu do sněmovny a strana pod jeho vedením překročí aspoň oněch 5 procent hlasů.

Ukázkové lpění na funkci

Není to sice vůbec jisté a vnitřní stav a kondice partaje je více než tristní, ale na druhé straně je pravda, že Filipova taktika, kdy komunisté vypověděli toleranci vládě a odtáhli se od ní, zároveň se však tváří odpovědně a nechtějí iniciovat hlasování o důvěře kabinetu, může u některých voličů zabrat.

Samotný Vojtěch Filip ukázal, že se mu nedá věřit ani slovo a že ačkoli celou dobu tvrdil něco jiného, na své funkci opravdu převelice lpí. Ještě loni v říjnu totiž říkal: „Když jsem v únoru prodělal infarkt, tak jsem už na dubnovém sjezdu neměl v úmyslu dál kandidovat.“

Nyní se přitom infarkt neinfarkt drží funkce předsedy zuby nehty dál. Přitom kdyby nebyla pandemie, tak by podle svých slov už do funkce šéfa strany znovu nekandidoval. K tomu, aby rezignoval, se však neodhodlal. Řádný volební sjezd Komunistické strany Čech a Moravy se bude konat až v listopadu. Uvidíme, jestli Filipa na postu stranického předsedy už konečně někdo nahradí a jestli ještě vůbec půjde o parlamentní stranu či nikoli. Vzhledem k tomu, jak zoufalí dnes komunisté jsou, to není moc pravděpodobné.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]