Superdebata: Zoufalý Babiš, skandální Hamáček a Fiala s dokonalou tečkou

Předseda ODS Petr Fiala (Koalice SPOLU / Se svolením autora)

Předseda ODS Petr Fiala | FOTO: Koalice SPOLU / Se svolením autora

Středeční superdebata v České televizi přinesla několik novinek. Předně potvrdila, že Babiš je v koncích. Dále se se skandálním výstupem v závěru debaty představil Jan Hamáček, naopak Petr Fiala předvedl dokonalou tečku, na kterou Babiš nezvládl reagovat jediným slovem.

Pokud jde o premiéra, od začátku působil unaveným dojmem. Neřekl nic zajímavého, nic, co by jeho hnutí nabízelo. Po celou dobu se musel bránit. Vymlouval se, vypouštěl zmatené věty. Na konci pořadu, kdy měl každý lídr 30 vteřin na závěrečné slovo k voličům, Babiš mluvil o sobě, vychloubal se, jaký je skvělý a nejlepší. Na koho to asi zabralo?

Eric Drooker

Negativním překvapením pořadu byl Jan Hamáček. Ten šokoval v poslední 30 vteřinách, které nevyužil k tomu, aby prezentoval program nebo promluvil ke svým voličům. Naopak promluvil k voličům KDU-ČSL. Lidovcům vzkázal, aby volili ČSSD, protože kdyby žil Josef Lux, podle Hamáčka by také volil ČSSD. Absurdní a nechutnou konstrukci, kdy Hamáček mluvil za politika, který zemřel před 22 lety, rázně vyvrátila hned po skončení pořadu manželka Josefa Luxe: „Důrazně odmítám tvrzení Jana Hamáčka, že by můj manžel Josef Lux volil ČSSD. Já i moje rodina aktivně podporujeme koalici SPOLU a jako hrdí členové KDU-ČSL vyzýváme všechny lidovce k volbě koalice SPOLU. Program koalice SPOLU je postaven na modelu sociálně tržního hospodářství, který můj manžel vždy podporoval,“ vzkázala přes Mariana Jurečku Věra Luxová.

Tohle se Hamáčkovi příliš nepovedlo. Naprosto nepochopitelně se snažil přesvědčit lidovce, aby nevolili lidovce, ale sociální demokraty, kteří poslední dvě volební období kolaborovali s Babišem a komunisty, a ještě k tomu zneužil jméno jednoho z nejznámějších lidovců. Pěkný tah.

Naopak dokonalou tečku předvedl Petr Fiala. Ten svých třicet vteřin využil k tomu, že oslovil seniory. V jednoduchých krátkých větách jim vysvětlil, co znamenají a neznamenají sliby Babiše, a nabídl alternativu. Jednoduše, bez křeči a s úsměvem. Právě na důchodce cílí Babiš, jejich hlasy jsou to poslední, k čemu se upíná.

Ivan Bartoš a Petr Fiala (FB Ivana Bartoše)

Koalici STAN a Pirátů v debatě hájil Vít Rakušan. Opět předvedl kvalitní výkon. Tradičně jasný přednes, fakta, bez zaváhání.

Zřejmě nejvyhrocenější částí pořadu byla Babišova kauza nákupu nemovitostí ve Francii a jeho lež, že žádné offshorové společnosti nevlastní. Premiér se do výkladu zamotával, vysvětloval, že za všechno může jakási realitka. Proč zámek a další nemovitosti neuvedl v majetkovém přiznání, neřekl. Stejně tak nevysvětlil jednoznačně, kde vzal oněch 400 milionů a kdy je v ČR danil.

V pořadu bylo jasně vidět, že zatímco lídři demokratických koalic mají našlápnuto, jsou věcní a připravení, Babiš je v těžké defenzivě, trápí se ve vlastních kauzách a chybách, není schopný představit vizi, vše vztahuje jen na sebe.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články