Zpěvák, provokatér, skandalista a showman Robbie Williams slaví čtvrtstoletí na sólové dráze

Robbie Williams (Profimedia)

Robbie Williams | FOTO: Profimedia

Zdá se to těžko k uvěření, ale někdejší člen chlapecké skupiny Take That a jeden z největších britských showmanů vůbec slaví čtvrtstoletí na sólové dráze. Jako dárek si k tomuto jubileu nadělil kompilační album XXV, což je dobrá příležitost se ohlédnout za tím, proč je tento usměvavý hnědovlasý chlapík pro Brity něco jako rodinné stříbro.

„Moje láska k hudbě je všeobjímající a zahrnuje každý jednotlivý hudební styl. Když jsem vyrůstal, chtěl jsem být mod, ale taky jsem chtěl být rocker, novoromantik i dělat hiphop. Sice mě tehdy nelákalo být gotik, ale dnes už ano. Samozřejmě i taneční hudba byla velkou součástí mého života. Když mi bylo šestnáct nebo sedmnáct, chodil jsem z jedné rave party na druhou. Chtěl jsem být doslova vším a moje láska k hudbě je proto naprosto upřímná,“ řekl Robbie Williams v nedávném rozhovoru, který poskytl časopisu Rolling Stone. Velmi dobře to vystihuje, proč je tak úspěšný a také tak flexibilní. Když se zevrubně podíváme na jeho kariéru, najdeme tam hity, které vycházejí z čistokrevného středního proudu (Millenium), rychlejší, téměř rockové skladby (Let Me Entertain You), krásně klenuté balady (Feel), coververze slavných písniček ze šedesátých let (duet Somethin’ Stupid s Nicole Kidman), vyloženě taneční hity (Rock DJ) a samozřejmě swing, jemuž Williams věnoval hned dvě alba. Ale zatímco u jiného by se mohlo zdát, že takovou žánrovou a stylovou šíři volí především proto, aby zacílil na co nejširší posluchačské spektrum (a že je takových víc než dost), Williams není tento případ. Navíc vždy a za všech okolností dokázal zůstat snadno rozpoznatelný a v tom nejlepším slova smyslu svůj. Jeho nakažlivé charisma je totiž něco, co zpěvákovi nedodá sebelepší hudební producent či impresário.

Tlustý tanečník z Take That

Ačkoli od vydání jeho prvního sólového alba Life Thru Lens uplynulo letos již zmíněných pětadvacet let, mezinárodní popovou hvězdou je letos osmačtyřicetiletý Robert Peter Williams, jak zní jeho celé jméno, už od svých šestnácti. Pěvecky a pohybově nadaný byl odmalička, a když jeho matka Janet četla v novinách inzerát, že se dává dohromady boyband, rozhodla se synka přihlásit. Ten v konkurzu uspěl a v roce 1990 se stal nejmladším…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články