Zpověď francouzského rukojmí teroristy „Džihád Johna“

Nicolas Henin (reprofoto youtube.com)

Nicolas Henin | FOTO: reprofoto youtube.com

Překvapivý návod na zničení Islámského státu navrhl francouzský novinář, který byl deset měsíců v zajetí teroristů z této organizace. Nicolas Henin, jenž se štěstím přežil řádění takzvaného „Džihád Johna“, tvrdí, že jedinou možností, jak IS zastavit, je politická cesta. Nad syrským územím prý musí skončit bombardování, které je podle žurnalisty kontraproduktivní.

Konec bombardování ukončí válku

Henin je přesvědčen, že pro úspěch akce je důležité získat zpět syrský národ. „Útok na Islámský stát je past. Vítěz této války nebude strana, která má nejnovější, nejdražší a nejsofistikovanější výzbroj. Ale strana, která dokáže lidi získat. Bombardováním je nyní vháníme do náruče IS,“ říká na videu novinář. „Co musíme udělat, je opravdu klíčové. Musíme zaangažovat místní lidi. Jakmile budou mít lidé naději na politické řešení, IS zkolabuje. Nebude mít žádné základy, zhroutí se,“ je přesvědčen. „Je velmi snadné, jak připravit IS o základy velmi rychle. Mezinárodní společenství si musí vynutit zřízení bezletové zóny nad oblastmi, které ovládá opozice. Bezletové zóny, které by chránily každého před útoky koalice, Ruska nebo syrského režimu. Poskytnutí bezpečí pro lidi tak bude zničující pro IS,“ nabízí řešení Henin.

Uprchlická krize IS oslabila

Podle slov muže, který musel sledovat smrt svých kolegů, které před kamerou zavraždil Džihád John, nalomila vaz Islámskému státu i migrační vlna. „Uprchlická krize je pro propagandu IS ranou. Viděli jsme stovky tisíc uprchlíků, kteří utíkali z této muslimské země, která je pro IS něco jako vysněná země, kterou chtěli zřídit. A utíkající mířili do zemí bezvěrců. A čeho jsme byli svědky?“ pokládá řečnickou otázku Henin. „Byli jsme svědky toho, jak byli tito uprchlíci vítáni. A že řeči o nenávisti Západu k muslimům byl podvod. A proto se pravděpodobně IS pokouší ovlivnit veřejné mínění prostřednictvím útoků v Paříži. Abychom zavřeli hranice. A možná, což je ještě podstatnější, abychom se uzavřeli do sebe,“ varuje muž, který přežil 10 měsíců v zajetí Islámského státu.

Kompletní video s výpovědí francouzského novináře najdete zde.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]