Zpoždění americké pomoci pro Ukrajinu omezuje schopnost ukrajinských sil vést efektivní obranné operace. Ve své pravidelné analýze průběhu konfliktu na Ukrajině to napsali analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW). O americké pomoci pro Ukrajinu Kongres stále nehlasoval. Těsnou většinu v nejvyšším zákonodárném orgánu Spojených států mají republikáni.
Zpoždění americké pomoci navíc podle ISW poskytuje ruským silám flexibilitu při vedení útočných operací. To může v budoucnu vést k dosažení operačně významných úspěchů. Značné zpoždění americké vojenské pomoci již způsobilo nedostatek zásob raket protivzdušné obrany a brání Ukrajině přizpůsobit se vyvíjejícím se ruským úderům, dodávají analytici.
Snižující se počet raket pro protivzdušné obranné systémy donutil „Ukrajinu učinit obtížná rozhodnutí o rozdělení systémů protivzdušné obrany mezi týlové a frontové oblasti, čímž zůstaly frontové jednotky do značné míry vystaveny ruskému leteckému útoku“. Podle ISW mohou pouze Spojené státy „rychle poskytnout Ukrajině systémy protivzdušné obrany v rozsahu nezbytném k výraznému zlepšení schopností protivzdušné obrany Ukrajiny“.
Ukrajina stále čeká na hlasování o americkém balíku pomoci v americkém Kongresu. Zahrnuje 14 miliard dolarů určených na pomoc Izraeli, přibližně 61 miliard pro Ukrajinu, devět miliard na humanitární pomoc a peníze pro asijské partnery USA. Balík již prošel hlasováním v Senátu, ale republikánský předseda sněmovny Mike Johnson, jehož strana má jen velmi těsnou většinu, odmítá nechat komoru hlasovat. Johnson chce uvolnění peněz na pomoc Izraeli a Ukrajině projednat tento týden jako samostatné zákony.
Ukrajině dochází rakety
Novinář a analytik deníku Bild Julian Röpcke ve čtvrtek to na sociální síti X s odkazem na svůj zdroj napsal, že „Ukrajině došly střely Patriot a Iris-T“ a že většina dalších zásob prostředků protivzdušné obrany je vyčerpána nebo zničena. Oba systémy jsou přitom pro Ukrajinu zásadní, aby mohla ochránit svůj vzdušný prostor před ruskými střelami, upozornil novinář, na jehož analýzy vývoje bojů se často odvolávají ukrajinská média.
Vzhledem k tomu, že Rusko během jara zintenzivnilo své útoky na Ukrajinu, pociťují ukrajinská města a vesnice nedostatek systémů protivzdušné obrany stále více, protože ruské útoky způsobily nárůst počtu obětí. Podle prezidenta Rusko v březnu vypálilo na Ukrajinu přes 400 raket různých typů, 600 bezpilotních letounů Šáhid a tři tisíce řízených leteckých bomb, které způsobily vážné škody na infrastruktuře.
Na nedostatek prostředků protivzdušné obrany ve čtvrtek po rozsáhlém ruském raketovém útoku na ukrajinskou energetickou infrastrukturu znovu upozornil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Zároveň opět apeloval na spojence Kyjeva, aby mu tyto prostředky poskytli.
Ministr zahraničí Dmytro Kuleba už dříve prohlásil, že Ukrajina chce získat sedm nových baterií systémů Patriot, o kterých mluvil i David Cameron. Jeho tým údajně identifikoval více než sto dostupných Patriotů v zahraničí, a dodal, že „se snaží pochopit“, proč některé země odmítají převést alespoň jeden ze svých systémů na Ukrajinu.
Zelenskyj: Prohrajeme, jestli Kongres neschválí pomoc
Ukrajinské síly byly schopny zničit pouze prvních sedm z jedenácti ruských raket odpálených 11. dubna proti Trypilské tepelné elektrárně nedaleko od Kyjeva, než jim došly rakety protivzdušné obrany, což umožnilo zbylým čtyřem raketám elektrárnu zničit. ISW ve své analýze připomíná rozhovor Volodymyra Zelenského, který poskytl americké televizi PBS. Ukrajina podle něj nedokázala elektrárnu ubránit, poněvadž ukrajinské obraně došly rakety určené k ochraně zařízení.
Zelenskyj také upozornil, že ukrajinská armáda má k dispozici nepoměrně méně dělostřeleckých granátů než ruské síly. Nepoměr v počtu ukrajinských a ruských letadel je podle něj až jedna ku třiceti. Zelenskyj v této souvislosti znovu zdůraznil, že Ukrajina se neobejde bez další americké pomoci, a jejím poskytnutím podmínil vítězství Ukrajiny ve válce s Ruskem.
„Říkám vám upřímně, bez této pomoci nebudeme mít šanci na vítězství,“ uvedl. „Dnes máme jeden dělostřelecký granát na (ruských) deset. Můžeme to takhle ustát? Ne. Letadlo máme jedno na (jejich) 30. Jak se dá takhle bojovat?“ zdůraznil Zelenskyj.
Zelenskyj také vyjádřil frustraci z rozdílné reakce Spojených států na údery proti Ukrajině a Izraeli, když prohlásil, že Spojené státy a Západ nadále omezují vojenskou pomoc z falešného přesvědčení, že takové sebeomezení zabrání další ruské agresi.
V noci ze soboty na neděli vyslal Írán proti Izraeli přes 300 dronů a raket. Šlo o odvetu Teheránu za útok na íránský konzulát v Damašku, k němuž se Izrael sice nepřihlásil, ale předpokládá se, že je za něj zodpovědný. Při útoku v syrské metropoli zahynulo sedm příslušníků íránských revolučních gard. Odrazit útok se izraelské protivzdušné obraně podařilo s pomocí Spojených států, Velké Británie, Francie a Jordánska.