Zpráva o stažení amerických vojáků z Kuvajtu byla falešná, agentuře ji podstrčili hackeři

DANIEL MARTINEZ/U.S. AIR FORCE

Američtí paragáni v Kuvajtu, ilustrační snímek | FOTO: DANIEL MARTINEZ/U.S. AIR FORCE

Údajné stažení amerických vojáků z kuvajtské základny Arifjan během tří dnů, o němž vydala zprávu tamní tisková agentura, se nekoná – zpráva byla falešná, do systému zmíněné agentury pronikli hackeři.  

Předmětná zpráva byla převratná. Američtí vojáci by podle ní během tří dnů opustili základnu Arifjan v Kuvajtu. Vyplývalo to z domnělé zprávy agentury Kuna, která se odvolávala na americké ministerstvo obrany. Jak se ale zanedlouho ukázalo, jednalo se o kachnu. Informovala o tom agentura Reuters.

screenshot Youtube

Předmětnou zprávu následně dementoval tiskový odbor vlády zmíněného emirátu s tím, že agenturu napadli hackeři. Žádné další podrobnosti ale úřad neposkytl.

Íránská armáda od Spojených států požaduje, aby jejich jednotky opustily Blízký východ. „Teď, když poznaly naši moc, nadešel čas, aby Spojené státy stáhly své vojáky z Blízkého východu,“ prohlásil náčelník generálního štábu  Mohammad Bakeri v íránské státní televizi.

Bakeri při tom narážel na noční íránský raketový útok na základny v Iráku. Americký prezident ovšem prohlásil, že při něm nebyl zabit žádný Američan ani Iráčan.  Trump ve svém vystoupení v Bílém domě obhajoval americký útok, při němž byl v Bagdádu v pátek zabit íránský generál Kásim Sulejmání a kvůli němuž Íránci podnikli odvetnou akci. Podle Trumpa plánoval Sulejmání nové útoky na americké cíle a jeho likvidace je významným poselstvím určeným teroristům.

Prezident ve svém vystoupení kritizoval politiku Teheránu, kterou podle něj svět toleroval příliš dlouho. Je připraven uvalit na Írán nové sankce, když Teherán své chování nezmění. Hodlá také požádat Severoatlantickou alianci o větší angažovanost na Blízkém východě.

„To, že máme tak skvělou armádu a vybavení, neznamená, že to musíme použít. Nechceme to použít. Síla Ameriky, a to jak vojenská, tak ekonomická, je nejlepším odstrašujícím prostředkem,“ cituje ČTK z Trumpova prohlášení.

Írán v noci na dnešek zaútočil v Iráku na dvě základny používané americkými vojáky. Íránci tvrdí, že útok zabil 80 Američanů, ale ničím to nepodložili. Raketový útok označili za odvetu za likvidaci Sulejmáního, jehož zabil americký dron v pátek v Bagdádu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner