Zpráva Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) jasně mluví o podvodu a poškozování finančních zájmů Evropské unie. Žadatel o dotaci zatajil, že Farma Čapí hnízdo patří do holdingu Agrofert, který neměl na udělení dotace nárok. Doporučení justičním orgánům České republiky je jasné.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek i Jakub Michálek (Piráti) toto sdělení potvrdili.

„Ta zpráva potvrzuje, že postup policie není žádná účelovka,“ uvedl Kalousek. “Informace dnešních Lidových novin o tom, že OLAF nedospěl ve svých závěrech k termínu dotační podvod, je nepravdivá. Zpráva ho uvádí zcela explicitně včetně čísel paragrafů 212 a 260 trestního zákona,” doplnil na Twitteru.

„I nezávislý orgán (OLAF) potvrdil, že došlo k nesrovnalostem nebo podvodu,“ uvedl Michálek. OLAF podle něho případ podrobně zmapoval a vybízí k tomu, aby jednání přezkoumala česká justice.

Kalousek uvedl, že na policii je totožný text, s nímž měl možnost seznámit se už dřív. Zpráva podle něho obsahuje termíny dotační podvod i poškozování zájmů Evropské unie i s konkrétními paragrafy. „To v té zprávě prostě je,“ zdůraznil.

Policie v případu Čapí hnízdo obvinila mimo jiné premiéra a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše a prvního místopředsedu hnutí Jaroslava Faltýnka. Imunitní výbor nyní opět řeší policejní žádost o jejich vydání k trestnímu stíhání, které bylo po sněmovních volbách přerušeno. Výbor bude pokračovat v projednávání žádostí v úterý. Na schůzi mají přijít Babiš a Faltýnek i vyšetřovatel a státní zástupce. Kalousek poznamenal, že pro ty, kteří znají text obvinění, není zpráva OLAF žádným překvapením.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora