Zpráva z Kuberovy pitvy udává jako příčinu smrti infarkt. Otravu však podle rodiny nikdo nevyloučil

Jaroslav Kubera (ČT)

Jaroslav Kubera | FOTO: ČT

Zpráva z pitevního protokolu ukázala, že bývalý předseda Senátu Jaroslav Kubera zemřel na infarkt, jak se původně předpokládalo. Informovala o tom Kuberova dcera Vendula Vinšová na svém Facebooku. Jak ale zároveň dodala, možnost, že byl otráven, nikdo neprošetřoval. Pitva byla podle zprávy provedena 21. ledna, tedy druhý den po Kuberově úmrtí. Rodina však na její výsledky čekala déle než tři měsíce.

„Jako příčina smrti je uveden infarkt myokardu, o kterém se celou dobu spekuluje a který zmínila i paní primářka při osobní schůzce 6. února. Ve zprávě pak také uvádí, že byl preventivně zajištěn materiál na toxikologické vyšetření, k němuž vzhledem k jednoznačnému pitevnímu nálezu není indikace, ani dodatečně požadavek na analýzu nebyl vznesen,“ řekla Vinšová s tím, že společně se svou matkou naopak upozorňovala na možnost otravy, a to jak při osobní schůzce s lékařkou, tak v podané stížnosti.

Vinšová se spolu se svou matkou dříve vyjádřila v tom smyslu, že se Jaroslav Kubera po setkání s Milošem Zemanem, na němž probírali Kuberovu plánovanou cestu na Tchaj-wan, začal chovat divně. Na Hradě měl přitom Kubera dostat dopis, v němž čínské velvyslanectví vyhrožovalo Česku odvetou, pokud se cesta uskuteční. Tlak měl podle Věry Kuberové vyvrcholit po schůzce s čínským velvyslancem, kdy se jejímu manželovi doma udělalo nevolno, jak popsala České televizi v pořadu 168 hodin.

FB Venduly Vinšové

Status Venduly Vinšové ohledně úmrtí jejího otce, předsedy Senátu Jaroslava Kubery

 

Věra Kuberová v ČT poukázala na to, že o schůzce neexistuje nezávislé svědectví, a naznačila, že tam mohl být její manžel otráven. Proto následně s dcerou požadovala důsledné prošetření okolností Kuberova náhlého úmrtí. „Vysloveně jsme psali, že je podezření, že táta nezemřel přirozenou smrtí, a žádáme o prošetření provedení pitvy, protože nám nikdo nebyl schopen říct, co všechno se bude zkoumat,“ vysvětlila Vinšová.

Podezření pozůstalých sdílí i Kuberův stranický kolega, starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný, který předsedu Senátu viděl na sjezdu ODS dva dny před jeho smrtí. „Mám silné podezření, že Číňané mohli zabít Kuberu,“ prohlásil v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. „Bylo mi ho líto, byl vystrašený, viděl jsem ho před tou smrtí,“ dodal Novotný.

K pochybnostem o příčině Kuberova náhlého úmrtí, jak zazněly ve výše zmíněném pořadu České televize, Novotný poznamenal, že by „po takové reportáži v každé normální zemi v Evropě začalo vyšetřování. Znepokojuje mě to a všichni mlčí, nic se neděje. Byl to jeden z nejvyšších ústavních činitelů, opravdu tam byly náznaky, že ho někdo mohl otrávit.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]