Zpravodajství Českého rozhlasu povede Obzinová. Ve funkci nahradí Pokorného

Jitka Obzinová (ČTK/Šálek Václav)

Jitka Obzinová | FOTO: ČTK/Šálek Václav

Bývalá šéfka zpravodajství a publicistiky televize Prima Jitka Obzinová se od ledna stane ředitelkou zpravodajství Českého rozhlasu. Ve funkci tak nahradí dosavadního šéfa Jana Pokorného. Veřejnoprávní rozhlas o tom informoval na svém webu. Během svého působení na Primě byla Obzinová kritizována za přístup zpravodajství televize k uprchlické krizi. Nešlo však o jediný přešlap.

Změnu ve vedení zpravodajství oznámil generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral. „Jan Pokorný naplnil svou misi, na kterou jsem ho na začátku mého prvního funkčního období vyslal, beze zbytku. Dotáhl pod svým vedením Český rozhlas Radiožurnál na pozici nejposlouchanějšího rádia a dokázal Český rozhlas Plus etablovat jako stále rostoucí a prestižně vnímanou stanici. V Českém rozhlase zůstává a bude nadále jednou z jeho nejvýraznějších tváří. Za všechnu odvedenou náročnou práci mu děkuji,“ popsal šéf veřejnoprávního rozhlasu.

()

„Nastávající období spojené s mým druhým funkčním obdobím si bude žádat v čele zpravodajství manažera krizového, který se bude potýkat s nutností významně redukovat rozpočet i počty pracovních míst, a to vše při zachování vysokých standardů kvalitního veřejnoprávního zpravodajství,“ vysvětlil Zavoral. Podle něj byla Jitka Obzinová vybrána na základě svých manažerských zkušeností.

„V minulosti prokázala, že s redukovaným rozpočtem umí pracovat a že v takové situaci umí zavést vhodné optimalizační kroky, aniž by tím utrpěly právě hodnoty služby veřejnosti. Věřím, že se jí to samé povede i v Českém rozhlase,“ doplnil generální ředitel.

Obzinová letech 1989–1992 působila v Československém rozhlase, slušné renomé si vydobyla jako válečná zpravodajka z konfliktu v Jugoslávii. I později v České televizi se jako redaktorka zahraniční redakce specializovala na Balkán a další krizové oblasti, moderovala také Události, komentáře. V roce 1996 odešla na Novu, kde moderovala politický diskuzní pořad Sedmička a ve dvojici s Martinem Severou i hlavní zpravodajskou relaci Televizní noviny.

V roce 2006 se vrátila do veřejnoprávního rozhlasu jako vedoucí redakce zpravodajství Českého rozhlasu 2 Praha, odkud o rok později přešla na pozici vedoucí redakce domácího zpravodajství Radiožurnálu. V červenci 2009 odešla do televize Prima, kde po dobu deseti let působila jako šéfredaktorka zpravodajství a publicistiky.

Danuše Nerudová (Mendelova univerzita / se svolením autora)

Známá je však také pro své autoritativní metody práce a skandály spojené s „neotřelými zpravodajskými standardy“. „Jsme tady všichni zaměstnaní, máme zaměstnavatele, který má nějaký postoj. Jestliže ho akceptuji já, akceptuje ho vedoucí vydání, tak vy prostě poslechnete příkazů vedoucího vydání. Pokud to tak není, tak vlastně neakceptujete fakt, že jste tady zaměstnaní a pak nemá cenu, abyste tady byli zaměstnaní,“ zaznělo podle webu Hlídací pes z úst Obzinové na poradě zpravodajství televize Prima v září 2015. Zaměstnancům takto oznamovala, jak se mají postavit k uprchlické krizi. Tedy, aby k téma prezentovali jako hrozbu, problém a krizi.

Pod vedením Obzinové se ovšem zpravodajství televize Prima do dezinformací zapletlo hned po jejím nástupu do pozice šéfky. Na konci září 2009 odvysílala televize v hlavní večerní zpravodajské relaci reportáž o nebezpečí zvaném chemtrails. Tedy chemických stopách, které údajně mají negativní vliv na lidské zdraví.

„Už jste někdy slyšeli o chemtrails? Pokud ne, dávejte dobrý pozor, jde totiž o zdraví,“ uvedla reportáž tehdejší moderátorka zpravodajské relace Světlana Witowská, která je dnes jednou z hlavních tváří zpravodajství České televize. Reportáž vzbudila v odborných kruzích pozdvižení a řadu negativních reakcí. Podle všeho jde o jediný známý případ, kdy se tímto stylem na běžný fyzikální jev podívalo seriózní zpravodajské médium.

V roce 2014 pak televize čelila kvůli svému zpravodajství kritice od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Některé příspěvky odvysílané ve zprávách totiž podle radních utvrzovaly v lidech stereotypní předsudky vůči romské menšině.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]