Zprávy o další vlně mobilizace jsou provokace, ale dekret o jejím ukončení nebude, prohlásil Peskov

Skandální prohlášení Dmitrije Peskova dává jasně najevo, že Rusové záměrně útočí na civilní cíle, aby Ukrajinu donutili k jednání. (Erekepost, wikimedia, CC BY-SA 4.0)

Skandální prohlášení Dmitrije Peskova dává jasně najevo, že Rusové záměrně útočí na civilní cíle, aby Ukrajinu donutili k jednání. | FOTO: Erekepost, wikimedia, CC BY-SA 4.0

Mluvčí Kremlu uvedl, že na sociálních sítích množící se úvahy a zvěsti o další vlně mobilizace ruských mužů jsou jen provokací a mobilizace pokračovat nebude. Zároveň však potvrdil, že Putin nepodepíše dekret o ukončení mobilizace.

„Na sociálních sítích se zveřejňuje spousta provokativních zpráv. Musíme se zaměřit na zprávy od ministerstva obrany a prezidenta. Nemusíte těmto zprávám vůbec věnovat pozornost,“ odpověděl Peskov v odpovědi na otázku, zda může komentovat zprávy na sítích, které se zmiňují o blízkém zahájení nové vlny mobilizace.

Putinova propaganda se za deset měsíců války výrazně proměnila. (ČTK)

Zároveň však řekl, že není potřeba vydávat prezidentský dekret o dokončení částečné mobilizace. „Máme k této záležitosti závěr státně-právního oddělení prezidentské administrativy. Částečná mobilizace byla dokončena,“ poznamenal.

Na konci listopadu vyzvali Putina poslanci Moskevské městské dumy za Komunistickou stranu Ruské federace, Jabloka a Spravedlivého Ruska, aby vydal dekret o dokončení mobilizace, s vysvětlením, že v současné situaci čelí mnoho obyvatel Ruské federace s „neschopností plánovat svou budoucnost a budoucnost svých rodin a neschopností vést svůj obvyklý způsob života“.

Je dobré připomenout, že v září, tedy asi měsíc před začátkem mobilizace v Rusku, Dmitrij Peskov ujistil veřejnost, že žádná mobilizace nebude.

()

Kreml však trvá na tom, že samostatný dekret o dokončení mobilizace není potřeba a že je nutno věřit Putinovým slovům, který prohlásil, že „konec byl stanoven“. Jenže nezávislí právníci zdůrazňují, že žádné ústní prohlášení prezidenta nestačí a není na rozdíl od dekretu nijak závazné.

Přesto se i po prohlášeních Putina a ministerstva obrany o „dokončení“ mobilizace nadále objevují informace, že obyvatelé z různých oblastí Ruska jsou odváděni do války.

Dekret o „částečné mobilizaci v Rusku“ podepsal Putin 21. září a označil jej za „adekvátní hrozbám“, kterým Rusko čelí. Mobilizace byla podle jeho slov nutná k ochraně suverenity Ruska, jeho územní celistvosti a zajištění bezpečnosti lidí. Plán mobilizace počítal s povoláním 300 000 lidí. Jak Putin pronesl do médií 4. listopadu, bylo mobilizováno 318 000 lidí včetně dobrovolníků.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články