Způsob vládnutí Andreje Babiše: V jeho kabinetu skončilo už deset ministrů

Andrej Babiš (ANO) (ČTK)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Premiér Andrej Babiš (ANO) uvede ve středu odpoledne do úřadu nového ministra zdravotnictví. Tím se stane ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger. Ve funkci po více než pěti měsících končí dosavadní ministr Jan Blatný (za ANO). Ten nahradil loni v říjnu Romana Prymulu (za ANO), který vedl ministerstvo zdravotnictví asi měsíc a týden, což bylo nejméně ze všech 21 ministrů zdravotnictví od vzniku Česka. Nejde však o jediné změny na pozicích ministrů, které Andrej Babiš ve svém kabinetu udělal.

2018

9. července Ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) skončila po 13 dnech od jmenování ve vládě. Čelila obvinění z plagiátorství ve svých diplomových pracích. V úřadě ji 10. července nahradil legislativec Jan Kněžínek.

Nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger (vlevo) a jeho předchůdce Jan Blatný (vpravo) (ČTK)

18. července Prezident Miloš Zeman přijal demisi ministra práce a sociálních věcí Petra Krčála (ČSSD), který rezignoval kvůli podezření z plagiátorství v bakalářské práci. Nahradila jej 30. července Jana Maláčová, která na ministerstvu dosud vedla odbor rodinné politiky a politiky stárnutí.

16. října Zeman jmenoval ministrem zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), který od srpna 2018 působil na MZV jako náměstek. Předtím byl vedením ministerstva pověřen první místopředseda vlády, ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček, protože Zeman odmítl jmenovat do funkce původního kandidáta ČSSD europoslance Miroslava Pocheho.

2019

8. dubna Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) oznámil, že se rozhodl odejít z vlády.

10. dubna Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) oznámila, že ji Babiš informoval o tom, že skončí ve funkci. Babiš týž den navrhl Zemanovi jmenovat místo Novákové ministrem průmyslu místopředsedu vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karla Havlíčka a ministrem dopravy náměstka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Vladimíra Kremlíka.

18. dubna Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) oznámil, že se rozhodl skončit ve funkci. Babiš na jeho místo navrhl Marii Benešovou, která ministerstvo spravedlnosti v minulosti už vedla.

FORUM 24 (archiv)

30. dubna Zeman jmenoval ministrem průmyslu a obchodu Karla Havlíčka, ministryní spravedlnosti Marii Benešovou a ministrem dopravy Vladimíra Kremlíka (všichni za ANO). Nahradili Martu Novákovou, Jana Kněžínka a Dana Ťoka (všichni za ANO). Novými místopředsedy vlády se stali Havlíček a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), o tuto funkci naopak přišel Richard Brabec (ANO), který zůstal ministrem životního prostředí.

31. července Zeman dva měsíce od doručení návrhu Babiše odvolal ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD). Ten v polovině května podal demisi, kterou ale Zeman nepřijal. Babiš následně na žádost ČSSD navrhl odvolání ministra a současně jmenování místopředsedy ČSSD Michala Šmardy. Zeman ale odmítl jmenovat ministrem Šmardu, který se nakonec nominace na ministra vzdal. Novým šéfem resortu se koncem srpna stal exministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

2020

22. ledna Prezident Zeman odvolal k 23. lednu z funkce ministra dopravy Vladimíra Kremlíka (za ANO). Zároveň od 24. ledna pověřil řízením ministerstva místopředsedu vlády a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO). Kremlík skončil kvůli zakázce na elektronické dálniční známky. Havlíček zůstal v čele MPO i resortu dopravy.

21. září Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) oznámil, že odstoupí z funkce. Jeho nástupcem prezident Zeman týž den jmenoval dosavadního vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví a někdejšího Vojtěchova náměstka Romana Prymulu (za ANO).

23. října Premiér Babiš požádal ministra zdravotnictví Romana Prymulu (za ANO), aby rezignoval na funkci ministra. Osudnými se mu staly fotografie, jak v nočních hodinách opouští restauraci (které musely být kvůli koronaviru uzavřené) a usedá do auta bez roušky. Ministr řekl, že to považuje jen za politickou chybu. Novým ministrem zdravotnictví prezident Zeman jmenoval 29. října dětského hematologa Jana Blatného (za ANO).

2021

7. dubna Premiér Andrej Babiš (ANO) uvede do úřadu nového ministra zdravotnictví, kterým se má stát ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger. Ve funkci skončil dosavadní ministr Jan Blatný (za ANO).

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]