Zradil jste přítele Putina. Prezident Zeman pod palbou rozlícených voličů

Prezident Miloš Zeman (ČTK)

Prezident Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Nečekaná otočka v názorech na ruského prezidenta Vladimira Putina, kterou Miloš Zeman předvedl po začátku války na Ukrajině a na níž trvá, a jeho opakovaně deklarovaná podpora Ruskem napadené Ukrajiny vzbudila značnou nelibost velké části jeho voličů. Z těch, kteří mu ve druhé přímé volbě prezidenta dali svůj hlas, už ho dnes kladně hodnotí pouhých 38 procent. Aktuálně tito dnes již bývalí fanoušci nevybíravě kritizují fakt, že dal rozhovor ukrajinské redakci Rádia Svobodná Evropa. „Zradil jste přítele!“ vyčítají Putinovi příznivci Zemanovi.

Miloš Zeman v rozhovoru pro ukrajinskou redakci Rádia Svobodná Evropa prohlásil, že útok ruské armády na Ukrajinu pro něj byl „studenou sprchou“, a znovu zopakoval, že jde o agresi proti suverénnímu státu. Řekl také: „… je samozřejmě nutné pokračovat v podpoře Ukrajiny – materiální a politické.“ Pochválil dodávky zbraní pro bojující Ukrajinu a zdůraznil, že co se české pomoci týče, je s premiérem Petrem Fialou a celou vládou ve shodě. Zdůraznil, že Česká republika patří k nejlepším spojencům Ukrajiny a k jejím největším podporovatelům. Opakovaně používal slova jako „ruská agrese“ a opět připomněl, že Putin patří před válečný soud.

Přepis rozhovoru na oficiální facebookové stránce „Miloš Zeman – prezident republiky“ je uveden ilustrační fotografií s ukrajinskou vlajkou. Už sám tento fakt, o obsahu interview nemluvě, přiměl některé občany k rozhořčeným emotivním komentářům. „Co dělá vlajka UA na Hradě?“ ptá se například uživatel Oldřich Hájek a dodává: „Toto už není můj prezident.“ Jiní komentují slovy o „ukrajinském hadru“, ze kterého je jim špatně. Na rozdíl od jiných, kteří Zemanovu náhlému obratu ve vztazích k Rusku nedůvěřují a pokládají ho za účelový a vynucený neudržitelnou situací, pevně věří, že jejich prezident se od Ruska a od Putina skutečně odvrátil, čímž – podle jejich přesvědčení zklamal a zradil i je.

()

Miloš Zeman, který prosazoval dostavbu jaderné elektrárny Dukovany ruským Rosatomem, zpochybňoval ruskou účast na výbuších ve Vrběticích, nadával českým tajným službám, posloužil Rusku v kauze novičok, zdobil se svatojiřskou stužkou, nazýval Putina svým přítelem a vtipkoval s ním o likvidaci novinářů…, se jim očividně zamlouval mnohem víc.

Svůj názor na věc projevila v diskuzi pod rozhovorem například paní Květa Skalová: „Dočetla jsem do poloviny a skončila. Chce se mi zvracet. Co se to se Zemanem stalo? Tohle je úplně jiný člověk. A mohu mu jen říci, že nejhorším zločinem je zdrada přítele a toho se dopustil v plné míře.“ (Citace ze sociálních sítí jazykově neupravujeme, pozn. red.) Zrazeným přítelem je pochopitelně míněn Putin. Profil, který si říká Jitule Jitule, pak zastupuje názory těch, kteří jsou přesvědčení, že český prezident byl kýmsi blíže neurčeným donucen hovořit tak, jak hovoří, protože jinak by jemu osobně či jeho blízkým od někoho rovněž blíže neurčeného hrozilo nebezpečí. „kvetusko úplně s vámi souhlasím taky četla půlku a vypla to Zeman musí být proti jinak by se mstili na rodině a takto je,“ píše Jitule.

Podobný náhled na věc vyjadřuje také Jana Moudrá: „Pane Zemane, jsem zklamaná. Vždy jsem si vás vážila za Vaši sečtělost, moudrost a vlastenectví a prosazování svých názorů. Asi vám nic jiného nezbývá, než takto jednat, pouze mi z tohoto vašeho jednání vyplývá, že se na nás blíží katastrofa.“ Maruna Bukáčková: „Je pod tlakem a určitě mu vyhrožují!“ Jiří Lukáš rovněž patří k těm, kteří jsou přesvědčení, že prezidentu Zemanovi někdo nebo něco brání říkat „pravdu“: „Pane prezidente řekněte pravdu a nechovejte se jak novináři!“ Jana Nešvarová je podobného názoru, jen volí vulgární výrazivo: „Nesouhlasím s Milošem Zemanem z toho co tu blafe je výrazně ovlivněn a chce mít klid už do konce vypršení mandátu. Reknu to takhle no nas*al jste mě.“

V kritickém duchu se nesou i ostatní facebookové komentáře. Zdeněk Válek: „Poslední rok vaší funkce kdy jste měl držet českou republiku i zástavu jste se nechal svázat bičem EU volil jsem vás teď mi je z vás blbě.“ Martin Svoboda:Milošovo inteligence asi upadá, tvrdit, že za válku může Putin je nesmysl.“ Josef Novotný dokonce prohlašuje: „Musí se důkladně prošetřit, jestli nedošlo k vlastizradě.“ A Jan Dycha poněkud záhadně komentuje: „Zelensky Zeman fašistické nacistické organizace.“ Všichni dohromady se pak shodují na tom, že Miloš Zeman zradil je i celou českou republiku, že už nemá jejich důvěru a ztratil jejich sympatie.

Nejnovější průzkumy potvrzují, že je to tak. Důvěra Čechů v prezidenta Miloše Zemana rapidně klesá. Jak uvedla agentura Kantar pro Českou televizi, v dubnu 2022 byla s jeho prací spokojená pouhá pětina populace. Zeman se tak mezi všemi prezidenty od vzniku samostatné republiky dostal na nejnižší příčku popularity.

S výkonem funkce prezidenta republiky je aktuálně spokojeno pouhých 20 procent obyvatel Česka. A zatímco během prvního období v roli hlavy státu Zemanova podpora zvolna rostla a rok před jeho koncem, r. 2017, dosahovala nadpoloviční většiny 57 procent, nyní, necelý rok před koncem druhého období, pohybuje se kolem již zmíněných 20 procent. Z toho vyslovenou spokojenost deklarují jen tři procenta dotázaných, 17 procent je „spíše spokojeno“. Což vykazuje ohromný propad popularity, ke kterému došlo ve všech věkových, vzdělanostních i dalších skupinách.

V roce 2018, kdy byl Miloš Zeman zvolen prezidentem podruhé, dostal od svých voličů 2,85 milionu hlasů. Ze všech, kteří pro něj tehdy hlasovali, už ho ale dnes podporuje a jeho práci hodnotí kladně pouhých 38 procent někdejších voličů.

Autorka je členkou TOP 09.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]