Zrušená operace i půl hodiny před výkonem. Až do tohoto stavu přivedl nemocnice Babišův chaos

Premiér Andrej Babiš (ANO) (Facebook/Andrej Babiš)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: Facebook/Andrej Babiš

Člověk leží nalačno v nemocnici, už má dokonce i prostředek na uklidnění podávaný před operací, ale půl hodiny před plánovaným výkonem mu lékař oznámí, že se operace odkládá na neurčito a pošle ho domů. Přesně takto vypadá jeden z důsledků přetížení nemocnic po celé republice, k němuž došlo kvůli chaotickému vládnutí kabinetu populisty Andreje Babiše. Pořad A DOST! Televize Seznam.cz přiblížil situaci na příkladu konkrétní pacientky.

Daně Holaňové z Kyjovic u Opavy před třemi lety odhalili nádor na mozku a loni v dubnu zjistili, že se jí karcinom dostal do jater. Podstoupila operaci, ale v říjnu se ukázalo, že další nádor je na plicích. Paní Holaňová absolvovala všechna potřebná vyšetření a začátkem prosince měla v Novém Jičíně podstoupit operaci. Ve stanovený den za 57-letou pacientkou hodinu předtím, než ji měli převézt na sál, přišel její operatér a oznámil jí, že je operace zrušena. Později dostala nový termín na 6. ledna, kvůli němuž podstoupila předoperační vyšetření na Silvestra. Ovšem následně jí volali z nemocnice a oznámili jí, že i daný náhradní termín ruší.

„Nemocnice se řídí nařízením vlády, kdy je zakázáno provádět neakutní operace a další odkladné výkony,“ odůvodnila pro pořad A DOST! odklad termínu mluvčí nemocnice s tím, že se to týká pacientů „bohužel“ i onkologických, pakliže jsou v situaci, kdy odklad neohrozí jejich zdravotní stav.

Knihy Free Czech Media (FCM)

Otázku, zda odklad operace ohrozí či neohrozí pacienta na životě, přitom nelze uchopit žádnou jednoduchou definicí, neboť vědomí potenciální vážné diagnózy, čekání na operaci a další vývoj pacienty často psychicky velice zatěžuje a pochopitelně i oslabuje jejich schopnost vzdorovat nemoci či vedlejším účinkům farmakoterapie. Paní Holaňová se odkladem operace ocitla o to v obtížnější situaci, že se kvůli nálezu na plicích zvlášť obává onemocnění covid-19, které napadá právě dýchací ústrojí. O to úzkostlivěji dotyčná pacientka setrvává zavřená v bytě.

Nemocnice v Novém Jičíně zrušila operace i desítkám dalších pacientů, přičemž podobně postupují nemocnice v celé republice. Stát odmítá, že by za to nesl odpovědnost, a pomáhá si již zmíněnou frází o provádění neodkladných operací. „Stávající opatření by měla garantovat, že žádná neodkladná operace odložena není. Posouzení míry neodkladnosti je na ošetřujícím lékaři,“ myje si ruce ministerstvo zdravotnictví.

„Pokud je to opravdu z nařízení ministerstva zdravotnictví, tak bych čekal, že cokoliv, co se stane z důvodu odkladu této operace, tak půjde za vládou,“ prohlašuje k tomu syn zmíněné pacientky Jan Holaň. „Odkládají se en bloc plánované operace a vyšetření a čím déle to bude trvat, tím větší dopady to bude mít na zdravotní stav populace. V mnoha případech jde o čas,“ popisuje situaci Milan Kubek z České lékařské komory a připomíná, že za dostupnost zdravotní péče zodpovídá ministerstvo zdravotnictví.

Jak v reportáži připomíná Jan Tuna, problém se stále hůře dostupnou zdravotní péčí v České republice je důsledkem selhání vlády z dubna loňského roku, kdy na rozdíl od Německa zanedbala přípravu na druhou vlnu pandemie. Konkrétně se zhroutil systém trasování, protože vláda neposílila hygienické stanice personálem např. z armády. Další z mnoha fatálních selhání pak zavinil přímo premiér Babiš tím, že koncem léta zrušil oznámená opatření na zpomalení nástupu druhé vlny pandemie, očekávané v souvislosti s koncem dovolených a příchodem žáků do škol. Babiš v této souvislosti čelí kritice, že před podzimními krajskými volbami upřednostnil starost o vlastní popularitu před starostí o zdraví obyvatel. I kvůli tomu je nyní Česká republika evropským epicentrem nákazy a jednou z nejhůře postižených zemí na světě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]