Zruší-li Česko veškerá opatření, bude to pro nás velká hrozba, varoval bavorský premiér

FB Markuse Södera

Bavorký premiér Markus Söder | FOTO: FB Markuse Södera

Chaotické řízení českého státu vzbuzuje zásadní obavy už i v Německu. „Jsme přátelé, pomůžeme, také rádi přijmeme české pacienty, bude-li o to zájem, ale pokud by na druhé straně hranice neměla platit už vůbec žádná opatření, pak by to znamenalo zásadní hrozbu,“ upozornil předseda bavorské vlády Markus Söder (CSU).

Německo kvůli narůstajícím obavám z epidemické situace v České republice a jejího nesrozumitelného managementu boje s covidem vůči své sousední zemi zásadně přitvrdilo. Česká republika je pro Německo oficiálně oblastí s vysokým výskytem mutací koronaviru a na hranicích od neděle probíhají přísné kontroly. Premiéři obou přilehlých spolkových zemí už také přispěchali s vyjádřeními, v nichž uvedená zpřísnění přivítali.

„Český parlament v podstatě rozhodl o tom, že od všeho upustí,“ vyložil si neprodloužení nouzového stavu bavorský premiér Markus Söder (Křesťansko-sociální unie, CSU) a označil rozhodnutí spolkové vlády prohlásit Českou republiku a Rakousko za oblasti s vysokým výskytem mutací koronaviru za nutná, přičemž vyjádřil obavu z toho, že není jasné, jak Česko hodlá řídit boj proti epidemii. Söder poukázal na skutečnost, že v Bavorsku, na rozdíl od vnitrozemí Německa, jsou „na hranicích s našimi českými přáteli hotspoty“, přičemž uvedl tři postižené příhraniční bavorské okresy. Takzvaná britská mutace čínského viru je velmi silná v České republice a jihoafrická mutace v Tyrolsku.

FORUM 24

Söder upozornil na zvýšená nebezpečí spojená s mutacemi v podobě rychlejšího přenosu nákazy, těžších průběhů onemocnění a zatím nevyloučené rezistence vůči očkování. Bavorský premiér poukázal na fenomén přenosu nákazy přes hranice. „Všude v Evropě, kde je situace na jedné straně hranice horší než na té druhé, se nákaza automaticky přenáší i do sousední země,“ hájil zavedení hraničních kontrol s pravděpodobným vracením osob. „Je to přísné, ale nutné opatření,“ dodal s tím, že smyslem výše uvedených nařízení je snaha zabránit tomu, aby druhá vlna epidemie přešla ve třetí.

Za nevyhnutelné už obnovení kontrol na hranicích s Českou republikou v neděli dopoledne označil saský premiér Michael Kretschmer, který vyjádřil velké obavy z dění v Česku poté, co parlament neprodloužil nouzový stav.

Německo kromě nákladní dopravy vpustí na své území jen pendlery pracující v oblastech spojených s bojem proti koronaviru. Kontroly budou zaměřené na testy i na doklady o pracovním působení. Bavorsko zároveň zejména v trojici nejpostiženějších příhraničních okresů zřizuje mobilní testovací střediska a testovací karavany. „Rychlé testy ve velkém rozsahu umožníme u supermarketů i u silnic. Jakmile vznikne infekční cluster, potřebujeme nad touto situací mít urychleně kontrolu,“ vysvětlil bavorský premiér.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner