Quido MC se seznámil s projevem Andreje Babiše a neprodleně oprášil starší satirický formát Fanouška prezidenta, aby pana premiéra upozornil na fašistické prvky, které z toku jeho slov tu a tam vyčuhovaly.
Projev Andreje Babiše vás zjevně silně oslovil, když vás přiměl natočit další epizodu „Fanouška“. Jak se vám případně poslouchal?
Projev jsem nesledoval, ale při četbě jeho přepisu mě zaujala myšlenka všeobjímající strany pro každého, navíc pronesená v onom konejšivém „československém“ jazyce, který s sebou nesl asociace na prezidenta Husáka. Přesto jsem Babiše nechtěl tepat přes komunisty.
Na „všechny“ v minulém století konec konců mysleli i jiní…
Právě. Budování korporátního státu – to propojení odborů, průmyslu a vlády – se krásně dařilo už italskému fašismu. V podstatě jde o národní společenství s akcentem na nacionalimus, v němž tak krásně prospívají velké podniky.
Jak se to dělá?
Podívejte se, jak se budoval národní stát. Pořádala se společná jídla, kde všichni jedli to samé, čímž se dávalo najevo, že budujeme rovné společenství. To je ale jen hra pro lidi, nic pravdivého. Jen vytváříme pocit, že se budeme mít všichni dobře.
Co je podle vás skutečným záměrem pana premiéra?
Součástí toho divadla je i jakýsi vzkaz – nedívejte se nám pod prsty, nekritizujte, vždyť to děláme dobře. A samozřejmě, že za zavřenými dveřmi pak pokračují jednání v zaběhnutém stylu. Žádné „máme koncept pro všechny“ prostě není možné, to nejde. Ne náhodou se u moci střídá pravice a levice.
Která pasáž projevu vás zvedla ze židle?
Ta o genetickém předurčení! Okamžitě jsem si vzpomněl na genetické předurčení árijce, ale zaujal mě právě i fakt, že nám o tom povídá Slovák. Babiš se tedy vůči nám Čechům pasoval do role příslušníka jakési panské rasy, zatímco nás má za takové idioty, kteří mu za to snad budou ještě tleskat. V tu chvíli bylo jasno, že točím další díl „Fanouška“.