Zrušte EET, odvody malým firmám i živnostníkům a kompenzujte jejich ztráty, požadují Podnikatelské odbory

ČTK

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) | FOTO: ČTK

Vypnutí ekonomiky vládou jako důsledek koronavirové krize přineslo malému podnikání extrémní potíže. Vše má velkou setrvačnost, proto se dopady vládních opatření na mnoha firmách a živnostnících teprve začínají projevovat. 

Živnostníci a malé firmy vyčerpali svoje rezervy a podzim a zima 2020/2021 budou rozhodujícím obdobím pro jejich přežití. Je nutné, aby vláda vzala tento fakt na vědomí a brala na situaci malých podnikatelů ohledy. Oni sami si svoje těžkosti nezavinili.

V současné době, na začátku září, začíná vláda opět vyhlašovat různá ochranná opatření a avizuje tzv. druhou vlnu covidu. A zatímco společnost se má chránit, občané mají být obezřetní a vláda přichází s různými omezeními, pro živnostníky a malé podnikatele má naopak vláda „návrat k normálu“, jako by se nic nedělo. Děje se a hrozba krachu a zadlužení je pro malé firmy a živnostníky po posledních krocích vlády stále reálnější.

Je nutné zachránit českou ekonomiku, je nutné ochránit existenci malých firem a živnostníků. Proto Podnikatelské odbory jako zástupce českých podnikatelů a živnostníků předkládají Ministerstvu financí ČR, jmenovitě paní ministryni Schillerové a jejím prostřednictvím jako místopředsedkyně vlády i vládě, svoje návrhy a požadavky.

Žádáme odpustit malým firmám a živnostníkům do konce roku odvody z mezd, kompenzovat jednoduše a snadno jejich ztráty a zrušit EET. Splnění těchto tří požadavků výrazně pozitivně ovlivní situaci malých firem a živnostníků.

Odpuštění odvodů do konce roku

Odpuštění odvodů z mezd malým firmám a živnostníkům do konce roku se ukázalo být efektivním a podnikatelé i živnostníci je ocenili. Jejich těžká situace však nekončí, naopak, zdá se, že nabývá na intenzitě, ale opatření (odpuštění odvodů) skončilo. Pro živnostníky je placení záloh a pro malé zaměstnavatele placení odvodů za zaměstnance nemalým výdajem, na který často v této době nemají. 

Žádáme tedy vládu, aby opatření platné po tři předchozí měsíce prolongovala, a to alespoň do konce roku 2020.

Kompenzace ztrát

Mnoho českých firem se potácí na hraně krachu. Vládní opatření z minulých měsíců vystavila jejich podnikání stopku, takže se nyní obtížně odrážejí ode dna. Řešením je požadovat od státu odškodnění – jde o zákonný nárok, na který mají podnikatelé právo.

V minulých měsících však vyjadřování ministerstva financí vzbuzovalo pochybnosti, zda chce stát této své povinnosti dostát. Proto nyní žádáme vládu, aby se ke kompenzacím postavila aktivně a aby připravila jednoduchý systém prokazování a vyplácení kompenzací.

Pozastavení EET

Vláda správně již v březnu vyhodnotila elektronickou evidenci tržeb jako zátěž pro malé podnikatele a živnostníky. Všichni ocenili, že vláda přistoupila k této věci pragmaticky a odsunula spuštění 3. a 4. vlny z března 2020 na leden 2021 a zároveň pozastavila fungování EET i pro subjekty z 1. a 2. vlny do téhož data. Ukazuje se však, že situace povinných subjektů je stejná a pro mnohé naopak horší. Proto je nutné odsunout EET ještě dále.

Žádáme vládu, aby prodloužila toto opatření alespoň do léta 2021, aby odsunula spuštění třetí a čtvrté vlny EET (pro živnostníky ve službách, jako jsou kadeřnice, kosmetičky, maséři, či pro řemeslníky) a pozastavila fungování EET pro subjekty z první a druhé vlny.

Autor je předsedou výboru Podnikatelských odborů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner