Ponorka Titan, po které se nyní usilovně pátrá, je podle firmy Ocean Gate, jež ji vyrobila, nejmodernějším zařízením svého druhu. Moderní materiály mají zaručovat nejen její pevnost, ale i lehkost, což jí v porovnání s jinými stroji dává výhodu. Ne všechny použité komponenty jsou však opravdu té nejvyšší kvality. K řízení slouží například lehce upravený ovladač pro běžné videohry.
Titan je ponorka navržená tak, aby dokázala dopravit pět lidí do hloubky až 4000 metrů. Má být schopná v této hloubce průzkumu, sběru dat, natáčení videí a focení, ale také testování hardwaru a softwaru pro výzkum mořského dna ve velkých hlubinách.
Ponorka Titan je extrémně úzká, na šířku měří jen 250 cm. Na výšku pak má 280 cm a dlouhá je 670 cm. Po vstupu do útrob ponorky podpůrný tým zvenčí uzavře poklop a zajistí jej 17 šrouby, aby byl maximálně utěsněn. Poklop nelze zevnitř otevřít, takže i kdyby ponorka plula na hladině, její posádce hrozí i tak udušení. Kyslík by měl v ponorce dojít dnes asi ve čtvrt na jednu.
Oproti jiným ponorkám má Titan výhodu ve snadnějším vypouštění ze speciální platformy, a nepotřebuje tak žádnou velkou podpůrnou loď s jeřábem nebo A-rámem.
Podle konstruktérů je také snadno ovladatelný. Ovšem na ovládání se podílí právě onen obyčejný a zastaralý videoherní ovladač Logitech F710, který lze v našich obchodech koupit za cenu od 600 korun.
Naopak k nejmodernějším částem patří způsob monitorování stavu trupu, na který ve velkých hloubkách působí obrovské tlaky. Integrovaný systém sledování využívá akustické senzory a tenzometry, tedy měřiče tlaku, které umožňují řídící jednotce analyzovat účinky měnícího se tlaku na trup a posoudit, zda nedochází k narušení integrity konstrukce. To v případě potíží poskytne včasné varování a dostatek času na zastavení ponoru a bezpečný návrat na hladinu.
Malá perlička na závěr – pro pohodlí pasažérů během dlouhodobých ponorů je v ponorce umístěna malá toaleta, která je od prostor pro posádku oddělena závěsem.