Žufánek měl problémy, Preol je nemá. Babišova firma prodává dezinfekci

Preol z holdingu Agrofert,  exkluzivně dodávající bionaftu státnímu podniku Čepro (ČTK)

Preol z holdingu Agrofert, exkluzivně dodávající bionaftu státnímu podniku Čepro | FOTO: ČTK

Víte, co je to Anti-COVID? To je dezinfekce, kterou vyrábí společnost Preol ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše. Podle firemního webu ji prodává za 21,90 koruny za litr. Když jinou dezinfekci začal dělat lihovarník Martin Žufánek a distribuoval ji zdarma potřebným, Celní správa mu to zakázala. A takhle my si tady žijeme.

Na aktivitu Preolu upozornil starosta obce Planá Tomáš Pintér, který na Twitter napsal: „Dnes nám na obec dorazila dezinfekce z požadavku na krizový štáb ORP České Budějovice. Děkujeme. Jen mě tedy překvapil výrobce… #preol od Agrofertu, teď už mi ty obstrukce třeba u Žufánka dávají smysl a už jsem ztratil veškeré iluze… #vysátstátprosvoufitmu.“

Starosta naráží na postup Celní správy vůči výše zmiňovanému Martinu Žufánkovi. Byla mu sice prominuta pokuta za to, že vyrábí něco, na co nemá povolení (a co v nouzovém stavu kriticky chybí mnoha lidem v České republice), ale dál už dezinfekci dělat nesměl. Později se věcí zabývala i ministryně financí Alena Schillerová, která Žufánkovi přes sociální sítě vzkazovala, aby „zvedl telefon“.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Agrofert se před několika týdny chlubil svou charitativní činností a tím, že firma Ethanol Energy dodá státu dezinfekci zdarma. Shodou okolností to Babišova společnost zveřejnila v tentýž den, kdy miliardář Petr Kellner sdělil, že jeho firma dodá státu ochranné pomůcky. Jenže jak známo – kde je Babiš, tam se vydělává. A tak teď Preol dezinfekci prodává.

Není to ostatně poprvé, kdy Babišovy firmy na současné krizi něco získají. Například jedna z jeho laboratoří se dostala na seznam těch, které mohou testovat pacienty s podezřením na koronavirus. Sice dráž než konkurence, které to stát zakázal, ale to je taky jen taková náhoda.

Jako všechno v Babišově Česku.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]