Žufánek vyráběl dezinfekci místo kořalky. Celní úřad na něj zaklekl a zakázal mu to

Martin Žufánek (Facebook MŽ)

Martin Žufánek | FOTO: Facebook MŽ

Martin Žufánek prodává unikátní gin OMFG. Po vypuknutí koronavirové krize se rozhodl pomoci a ve své palírně začal vyrábět dezinfekční prostředky. Díky velkému množství lihu tak mohl pomoci velkému množství lidí, protože dezinfekce zoufale chybí. Nyní ale výroba po zásahu Celního úřadu skončila. Ministr vnitra Jan Hamáček na Twitteru napsal, že požádal ministryni financí Alenu Schillerovou, aby se pokusila najít řešení.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

O tom, že Žufánek vyrábí dezinfekci, se začalo psát v minulém týdnu. V pondělí ráno se pak na jeho facebookovém profilu objevilo: „Teď, právě teď mi volal Celní úřad, pod který spadáme. Četli o naší akci s výrobou nepovoleného dezinfekčního gelu. Ten vedoucí byl ale velice příjemný a chápající (bez ironie). Řekl mi, že jsme porušili povolení našeho daňového skladu a že to musí předat jejich právnímu oddělení k řešení. Ale prý je to opravdu chvályhodné, co děláme. S ohledem na nouzový stav nám dají právníci vědět co nejdříve,“ napsal Žufánek.

A po krátké chvíli doplnil: „Aktualizace: Makají fakt dobře. Právníci řekli, že jim máme poslat dopis popisující celou situaci. PROMINOU nám přestupek za to, co jsme dosud vyrobili, ale ZAKAZUJÍ další výrobu.“

Žufánkův gin se jmenuje OMG, resp. OMFG jako odkaz na anglické „Of My (F*cking) God“. Místo slova God (Bůh) ale znamná Gin. Dezinfekce měla název OMD (Of My Desinfection). Dezinfekčních prostředků je stále nedostatek. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza deníku FORUM 24 v neděli v rozhovoru řekl, že tyto prostředky docházejí i obchodům, které musí neustále čistit postory, ale i madla vozíků nebo pásy u pokladen.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]