Zůstaňme v Afghánistánu, radili generálové Bidenovi. Nástup Tálibánu je zaskočil

Americký prezident Joe Biden (Michael Stokes / Wikimedia Commons / CC BY 2.0)

Americký prezident Joe Biden | FOTO: Michael Stokes / Wikimedia Commons / CC BY 2.0

Dvojice generálů americké armády v úterý při slyšení před komisí Kongresu uvedla, že prezidentu Joe Bidenovi rozmlouvali úplné stažení ozbrojených složek USA z Afghánistánu. Počítali s přítomností asi dvou a půl tisíce amerických vojáků, kteří by na situaci v zemi nadále dohlíželi. Generál Mark Milley každopádně přiznal, že rychlost, s jakou se zhroutila afghánská vláda, Spojené státy nepříjemně překvapila.

Svědectví generálů Milleyho a Franka McKenzieho před senátní komisí pro ozbrojené složky je přitom v rozporu s dřívějšími prohlášeními Bidena, který se nechal slyšet, že si na žádnou radu o ponechání alespoň sníženého vojenského zastoupení USA v Afghánistánu nevzpomíná, uvádí britská BBC. Kromě zmíněné dvojice generálů před komisí amerického senátu vypovídal také ministr obrany Lloyd Austin.

Andrej Babiš a Petr Kellner (profimedia.cz / ČTK)

Slyšení se konalo jen několik týdnů poté, co se extremistické islámské hnutí Tálibán v podstatě bez boje během několika dní zmocnilo vlády v Afghánistánu, když se mu západními spojenci trénované vládní jednotky ani nepostavily do cesty. Následovala chaotická evakuace cizinců i některých Afghánců z kábulského letiště, kterou na konci srpna krvavě poznamenal sebevražedný útok, při němž zemřelo 182 lidí, z toho 13 příslušníků amerických ozbrojených sil.

Generál McKenzie, který jako velitel Ústředního (vojenského) velení USA (US Central Command) na celou evakuaci a stažení z Afghánistánu dohlížel, před senátní komisí vypověděl, že on osobně doporučoval v zemi ponechat menší vojenské zastoupení v počtu 2500 vojáků. To je v rozporu se slovy Bidena, který novinářům 19. srpna řekl, že si na žádnou takovou radu ani doporučení nevzpomíná. S ponecháním menšího armádního kontingentu v Afghánistánu prý souhlasil i generál Milley. Na přímý dotaz jednoho ze senátorů, zda tedy prezident Joe Biden mluvil nepravdivě, ale odmítl dát přímou odpověď. Milley nicméně varoval, že Tálibán byl a nadále zůstává teroristickou organizací, která nezpřetrhala vazby na Al-Káidu.

Následně se do sporu vložila mluvčí Bílého domu Jen Psakiová. „Prezident si váží dobře míněných rad vysokých vojenských velitelů a armády, to ale neznamená, že s nimi vždy souhlasí,“ reagovala Psakiová. Dodala, že pokud by v Afghánistánu americké ozbrojené síly zůstaly i po srpnovém termínu, byly by teď Spojené státy ve válce s Tálibánem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články