Zůstaňte sedět doma, vyzývá Blatný. Platí to i pro Prymulu, Faltýnka, Hniličku, Šlégra a Babišovou?

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví  Jan Blatný (oba ANO) (ČTK)

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Jan Blatný (oba ANO) | FOTO: ČTK

Ministr zdravotnictví Jan Blatný přiznal bezradnost a neschopnost vlády řešit koronavirovou epidemii. Situace je podle něj špatná a nelepší se, dosavadní opatření nefungují. Lidé je mají dodržovat a zůstat pokud možno doma, jenže pro vybraný okruh „vyvolených“ to zřejmě neplatí.

„Protiepidemická opatření, která byla kvůli epidemii zavedena, přestala fungovat. Nedodržování platných opatření je jedním z hlavních důvodů, proč je musíme neustále prodlužovat,“ oznámil Blatný na tiskové konferenci ve vystoupení, po kterém měla následovat jeho okamžitá rezignace.

Eric Drooker

Vystrašil už tak vystresovanou nemalou část veřejnosti, že kvůli nefunkční strategii, kterou sám během tří měsíců ve funkci prosazoval, hrozí další utahování šroubů, zatímco v jiných, úspěšnějších evropských zemích, se bude rozvolňovat. Česká republika stále patří mezi nejhorší země na světě v počtu nových případů a úmrtí na covid-19, což nelze zakamuflovat ohýbáním statistik.

Hromosvod Blatný

Ministr Blatný se stal hromosvodem, na nějž lze hodit všechna pochybení a neúspěchy vlády, stejně tak absenci vize do budoucna. Společnost potřebuje zejména v krizových situacích schopné, respektované a důvěryhodné osobnosti, a Blatný tuto příležitost promhrhal. Do značné míry si za to může sám.

Uznávaný brněnský hematolog si roli hromosvodu vybral dobrovolně a neustále přilévá olej do ohně. Nejprve pohřbil vlastní protiepidemický systém PES a naposledy odmítl povolit nabídku pomoci ze sousedních německých okresů přetížené nemocnici v Chebu.

Ministr tak učinil s absurdní výmluvou, že si je Česká republika údajně schopna pomoci sama. Současně varuje, že „řada nemocnic je na hraně urgentní péče. Jsou kraje, kde zbývá jen pár míst na ARO,“ řekl doslova na tiskové konferenci. O to nepochopitelněji vyznívá jeho odmítání zahraniční pomoci.

Touto nestoudnou arogancí už Blatný s Babišem přímo ohrožují životy dalších desítek či stovek lidí. Je to jen další důkaz, že ze současného podílu na koronakrizi nelze vyvinit premiéra. Blatného si vybral osobně a nese za fungování vlády největší odpovědnost.

Nyní ministr zdravotnictví vyzývá občany, aby zůstali sedět doma, nesetkávali se a nikam necestovali, a to ani mezi kraji. „Vím, že je tu ta nemoc dlouho, ale neporazíme ji jinak než očkováním a dodržováním opatření,“ zdůraznil. Takhle jednoduše se vláda z vlastních selhání vyvinit nemůže.

K získání důvěry nepomáhá porušování vládních opatření v době nouzového stavu vybraným okruhem „vyvolených“, kteří mají zřejmě pocit, že jim dnes projde úplně vše. A pokud jsou náhodou načapáni médii, není u nich vyvozena dostatečná odpovědnost. Připomeňme si nejkřiklavější příklady poslední doby.

Eric Drooker

Roman Prymula a Jaroslav Faltýnek

Roman Prymula, předchůdce Jana Blatného ve funkci ministra zdravotnictví, musel loni v říjnu rezignovat po nedůstojné aféře. Draho jej vyšla noční návštěva vyšehradské restaurace Rio´s na pozvání zákulisního šíbra ANO Jaroslava Faltýnka. Skutečný účel této sešlosti dosud není znám. Její účastníci však porušili vládní nařízení v nouzovém stavu, jelikož stravovací podniky měly být v té době zavřené.

„Tahle věc se neměla stát. Absolutní šok. Nechápu, když požadujeme od lidí, aby dodržovali pravidla, a komplikujeme jim život, tak musíme jít příkladem. Taková chyba se nedá omluvit,“ reagoval tehdy Babiš s nebývalou razancí a stoupenec tvrdých lockdownů Prymula krátce poté rezignoval.

„Absolutní šok“ z porušení pravidel však nebránil tomu, aby premiér trapně se vymlouvajícího Prymulu vzápětí zaměstnal jako svého poradce na úřadu vlády. Nyní se dokonce spekuluje o tom, že by se do čela resortu zdravotnictví vrátil.

Iniciátor podezřele utajené schůzky s lobbistickým pozadím Jaroslav Faltýnek z této blamáže vyšel o poznání lépe. Oznámil pouze, že už nebude kandidovat do vedení ANO, což měl ostatně v úmyslu nehledě na tento skandál. Poslanecký mandát si ponechal a klub ANO nakonec ani nehlasoval o tom, zda se má udržet v jeho čele. „Považuji to za uzavřenou záležitost,“ komentoval Faltýnek.

Milan Hnilička a Jiří Šlégr

Vládní nařízení porušili koncem ledna i návštěvníci narozeninové oslavy pochybné postavy ústecké sociální demokracie Petra Bendy v hotelu v Teplicích. Zúčastnila se jí řada známých osobností, mezi nimi i poslanec ANO a vládní zmocněnec pro sport Milan Hnilička.

Premiér Andrej Babiš (ANO) (FB úřad vlády)

„Milan Hnilička se dopustil obrovské chyby. Měl by rezignovat na mandát poslance i na funkci šéfa Národní sportovní agentury,“ reagoval vzápětí Babiš. Nechápe, proč se jeho poslanec účastnil „podivné akce s podivnými lidmi“.

Hnilička se na rozdíl od Faltýnka skutečně vzdal poslaneckého mandátu, ale výborně honorovanou funkci šéfa Národní sportovní agentury rozdělující miliardové dotace si ponechal. Prý si to přejí sportovní svazy, ovšem jak které.

Podporu Hniličkovi vyslovil známý lobbista Miroslav Jansta šéfující České unii sportu, takže se nelze ubránit dojmu, že v pozadí zájmu o udržení Hniličky je rozjednaný byznys. Nakonec vycouval i Babiš a Hniličkovu rezignaci z čela agentury už nepožaduje.

Oslavy se zúčastnil i další bývalý hokejista, Jiří Šlégr, dříve považovaný za muže Jiřího Paroubka, jenž byl ostatně na party údajně „pracovně“ přítomen taky. Šlégr má dnes na rozdíl od Paroubka veřejnou funkci, je místopředsedou Rady České televize. Žádnou odpovědnost však vyvodit nehodlá.

Monika Babišová

Z jiného soudku je cestování Moniky Babišové. Nejde sice o porušení nařízení vlády, ale jejího důrazného doporučení necestovat v současné situaci do zahraničí, pokud to není nezbytně nutné. Těchto výzev nedbá premiérova manželka, která byla se svojí dcerou zachycena počátkem února v dubajské restauraci Social House na dovolené ve Spojených arabských emirátech.

Podobně se zachovala loni v létě, kdy trávila dovolenou v Chorvatsku, ačkoli její manžel vyzýval k utrácení doma. I on tehdy odletěl k moři na Krétu. V těchto případech jde jen o symboliku, která ovšem zapadá do papalášského chování ve stylu „kázat vodu a pít víno“.

Vláda promeškala vhodný čas na zavedení přiměřených omezení společnosti kvůli politickým zájmům premiéra Babiše už v září. Nezvládla trasování, testování a přípravu na vakcinaci. Poztrácela důvěru většiny veřejnosti, která je otrávena dlouhotrvající a nyní Blatným přiznanou neschopností pohnout s nenormálním stavem, v němž se země nachází.

Dnes jsme na tom mohli být o poznání lépe, rozhodně nikoli na spodních příčkách světových žebříčků. Blatný hází odpovědnost na veřejnost, která protestuje proti sužujícím restrikcím mnohdy z existenčních důvodů. Opomněl přitom, že pod svícnem je největší tma. Aby byli lidé více naladěni dodržovat přísná pravidla, musí jít současný establishment příkladem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]