Premiér Babiš nevynechá příležitost, aby pochválil svoji vládu, jak skvěle zvládá epidemii koronaviru. Podle něj patříme mezi nejlepší nejen v Evropě, ale na celém světě. Je to však jen sebechvalná vládní propaganda. Porovnávání s ostatními zeměmi kulhá a nejtěžší zkoušky teprve přijdou.
Virová nákaza COVID-19 v poslední době ustupuje. Vláda proto rozvolňuje nouzová opatření, jimiž dramaticky zabrzdila ekonomiku. Chaotický vývoj a tradiční zmatek v komunikaci doprovázejí gejzíry sebechvály. Premiér Babiš se vrací do původní polohy, kdy pojímal boj s wuchanským virem jako marketingovou show a mezinárodní soutěž. I při žádosti o prodloužení nouzového stavu prohlašoval, že naše země zvládá pandemii koronaviru jako jedna z nejlepších v Evropě.
Máme jasný plán
Premiéra doplňují jeho ministři v čele s mnohomluvným Karlem Havlíčkem. „Máme jasný plán, který každý zná a který má jasné termíny. Patříme mezi tři země v Evropě, které vědí, co dělat,“ reagoval na kritiku, že vláda nemá pevnou strategii. Tyto chvalozpěvy je nutné uvést na pravou míru.
Hezky se to poslouchá, ale realita je jiná. Tento „jasný plán“ není podložený žádnými veřejně sdílenými epidemiologickými daty, skrývá mnohé nelogičnosti, často se mění a provázejí ho vnitřní spory. O vliv se neustále přetahují dvě rozhodovací centra. Jedno kolem Ústředního krizového štábu ministra vnitra Jana Hamáčka a druhé kolem premiéra Babiše, který před sebou postrkuje ministry Vojtěcha a Havlíčka.
Slovensko je daleko před námi
Vláda se porovnává se zeměmi, které zasáhla koronavirová nákaza nejtíživěji, jako jsou Itálie, Španělsko nebo Británie. S odstupem času se však ukazuje, že barvotiskový obraz české cesty nabírá trhliny.
Měřítek mezinárodního srovnání je celá řada, i když žádné není úplně dokonalé. Nejčastěji se porovnává počet případů nákazy koronavirem v poměru k počtu obyvatel. V tomto žebříčku nás v Evropě předstihlo třináct zemí z oblasti Balkánu, střední Evropy a Pobaltí. Vynechme přitom absolutní premianty s propracovanými strategiemi a bez zásadnějších zásahů do podnikání, jako je Tchaj-wan (2 případy/100 tisíc lidí, 6 zemřelých).
Podstatně lépe než my je na tom Slovensko, které hlásí 25 případů/100 tisíc lidí a 25 zemřelých, zatímco v České republice s dvojnásobným počtem obyvatel je nyní 72 případů/100 tisíc lidí a 245 obětí. Dále nás předstihly například Řecko, Maďarsko, Polsko, Chorvatsko, Slovinsko, Bulharsko, Rumunsko, Litva nebo Lotyšsko.
Jiným měřítkem je poměr aktuálně nemocných (bez vyléčených a zemřelých) k počtu obyvatel. Česká republika má nyní 38 aktivních případů/100 tisíc lidí, a v tomto ohledu ji předstihují i některé původní členské země EU, jako jsou Německo, Rakousko, Finsko či Dánsko, kde se situace zlepšuje. Dánsko přitom jako první země před dvěma týdny otevřelo školy.
Faktorů je víc
Přesto platí, že v zachycení šíření koronaviru patří Česká republika do lepší třetiny evropských zemí. Souvisejících faktorů je ovšem víc, nejen razantní kroky vlády, které sehrály svoji roli v nejisté době nástupu epidemie na evropském kontinentu.
Je nutné doplnit, že na tomto vývoji mají nezastupitelnou zásluhu zdravotníci, které vláda dlouhé týdny ohrožovala kritickým nedostatkem ochranných pomůcek. Nebýt manažerského selhání ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, snížilo by se ohrožení života i v domovech pro seniory. Že není hůř, za to patří díky i sociálním službám, které byly vystaveny stejnému zdravotnímu riziku jako lékaři a sestry. Nelze se nyní tvářit, že šlo o drobné provozní chybičky.
Klíčový podíl mají samotní občané, kteří se chovali disciplinovaně, ušili si roušky a suplovali tak povinnosti vlády. Zavést plošné a robustní restrikce není nic složitého, i když by se každá měla citlivě vážit na miskách vah. Pokud však nejsou podloženy promyšlenou přípravou a okamžitou pomocí poškozeným firmám a občanům, mohou nadělat více škody než užitku.
Odblokování ekonomiky vázne
To se projeví ve druhé fázi řešení pandemie, v návratu k normálnímu životu. Právě v odblokování ekonomiky Česká republika výrazně zaostává. Teprve nyní se ukáže, nakolik jsou vlády schopny vyvést ochromenou společnost z nedobrovolného útlumu. Kdo toho bude schopen v co nejkratší době a s co nejmenším počtem firem, které drastické zásahy státu nepřežijí.
Důvody k optimismu jsou u nás zatím minimální, což potvrzuje dosavadní praxe. Vláda sice slibuje 1,2 bilionu korun, které údajně nalije do ekonomiky, ale z toho má jít 950 miliard na státní záruky za bankovní úvěry. Přímá pomoc zatím dosahuje řádu desítek miliard korun, je příliš byrokratická a pomalá. Většina poškozených podnikatelů na ni nedosáhne, nebo jim nebude stačit.
Po šesti týdnech od vypnutí ekonomiky má peníze na účtech s výjimkou nouzové dávky v podobě 25 tisíc korun za březen a duben jen minimum firem a živnostníků. Úvěrové programy COVID nefungují, dosáhl na ně jen zlomek firem. Nedokonalý je i program Antivirus určený na částečnou náhradu mzdy zaměstnanců, kteří nemohou pracovat. Zaměstnavatel ale musí zaplatit mzdové náklady v plné výši a předem, jinak nemá nárok.
Německo vkládá do přímé pomoci v přepočtu 9 bilionů korun. To u nás odpovídá více než jednomu bilionu, klamavě slibovanému Babišovou vládou. Británie přímo pomohla lidem a firmám v poměru ještě vyšší částkou 10,5 bilionu korun.
V čem dominujeme?
V přímé pomoci podnikatelům patří česká vláda mezi nejhorší v Evropě. Na rozdíl od nás, kde se měsíc čeká na často zamítavé vyrozumění k žádostem o úvěry, dostaly firmy v jiných zemích nevratnou finanční pomoc na účet několik dní po zavření jejich provozu. To platí mimo jiné v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Británii, Polsku a Maďarsku.
Zatímco ostatní evropské země poskytují přímou pomoc z veřejných peněz, česká vláda do ní selektivně a svévolně zatahuje soukromý sektor. Ten je tak nucen finančně se spolupodílet na zmírňování škod, které nezpůsobil.
V něčem ale Česká republika skutečně dominuje. Žádná jiná evropská vláda neporušila při vydávání svých krizových opatření zákon. Navíc z toho důvodu, aby se podvodně vyhnula povinnosti platit poškozeným firmám náhradu škody. Žádná jiná evropská země neporušila zákon ani podruhé, jako když česká vláda zrušila doplňovací senátní volby na Teplicku.
Ale skutečně mistrovskou disciplínou Babišovy vlády je chvastounský marketing. Tady by se jistě mohli mnozí populisté leccos přiučit.