Zvláštní úmrtí ruských podnikatelů v Indii. Policie vyšetřuje, zda nešlo o vraždy, Rusové hovoří o náhodě

Pavel Antov (Profimedia)

Pavel Antov | FOTO: Profimedia

Tragická smrt dvou ruských podnikatelů, z nichž jeden byl navíc poslancem, nemusí být tak náhodná, jak se snaží tvrdit ruská strana. Oba muži přišli o život během své návštěvy Indie a obě smrti jsou přinejmenším podezřelé. Navíc verze indické policie a Rusů se v některých detailech liší.

Pavel Antov, zakladatel společnosti Vladimir Standard a poslanec zákonodárného shromáždění Vladimirské oblasti, byl podle indických médií nalezen mrtvý před hotelem v okrese Rayagada ve státě Odiša. Jak ovšem upozorňuje server televizní stanice RTL, podrobnosti o Antovově smrti se liší.

()

Zatímco indická verze hovoří o skoku ze střechy hotelu, ruský generální konzulát v Kalkatě uvedl, že poslanec spadl z okna ve třetím patře hotelu. Místní novináři také upozornili na fakt, že ve stejném hotelu zemřel dva dny před Antovovem další z čtyřčlenné ruské skupiny, která do Odiši přijela. 

„Ve stejném hotelu byl 22. prosince (v den Antovových 65. narozenin – pozn. red.) nalezen mrtvý Vladimir Bydanov. Našli ho v bezvědomí v jeho pokoji v přízemí hotelu. Vedle něj leželo několik prázdných lahví od vína. Když Bydanova převezli do nemocnice, lékaři konstatovali smrt,” informovala indická média. Podle tamní policie se jednalo o infarkt a cizí zavinění bylo vyloučeno. 

„Jsme si vědomi tragédie, která se odehrála v Odiši a při níž přišli o život dva naši občané. Jedním z nich je Pavel Antov, člen zákonodárného sboru Vladimirské oblasti. Jsme v neustálém kontaktu s příbuznými zemřelých a s místními úřady. Pokud je nám známo, policie zatím v těchto tragických událostech nevidí žádný kriminální prvek,“ uvedlo pro indickou zpravodajskou společnost NDTV ruské velvyslanectví v Indii.

Vladimir Putin (ČTK)

Pavel Antov, kritik války na Ukrajině (který svá slova o ruském teroru později odvolal – pozn. red.), cestoval do Indie se skupinou ruských turistů, které doprovázel průvodce Jitendra Singh. Policie v první fázi vyšetřování nevyloučila, že Antov zemřel nepřirozenou smrtí. Po úmrtí několika ruských oligarchů v minulých měsících se začalo spekulovat o nájemné vraždě obou podnikatelů.

Později se ovšem objevila upravená zpráva, že policie „zatím nevidí v úmrtí Pavla Antova a Vladimira Bydanova kriminální prvek“. Řekl to agentuře TASS ruský generální konzul v indické Kalkatě Alexej Idamkin. „Pozorně sledujeme vyšetřování a získáváme veškeré informace od policie státu Odiša. Jsme připraveni poskytnout příbuzným těchto Rusů veškerou možnou pomoc při vyřizování všech potřebných dokumentů,“ dodal Idamkin.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články