Ačkoli předseda hnutí ANO Andrej Babiš oznámení své případné prezidentské kandidatury odložil až na konec října či začátek listopadu, bývalý premiér a jeho hnutí v naprostém souladu vedou kampaň, jejímž společným jmenovatelem je právě Babiš. O to důležitější je vědět o tom, co by jeho zvolení prezidentem znamenalo. Hlavní představitel opozice a největší kritik vlády by tak získal nové nástroje, jak Fialovu kabinetu škodit a jak posilovat největší opoziční uskupení, hnutí ANO.
Pokud by se Andrej Babiš stal prezidentem České republiky, nastala by u nás situace, které jsme v polistopadovém vývoji ještě nebyli svědky. A vůbec by nezáleželo na tom, jestli by se Babiš vzdal svého předsednického postu v hnutí ANO, nebo by v něm dokonce ukončil své členství.
Andrej Babiš je se svým hnutím neodmyslitelně spojen, je jeho zakladatelem a šéfem od samého počátku. Jeho vztah k němu by šel asi nevýstižněji přirovnat k naprostému a výhradnímu vlastnictví a nutno říct, že tohle přirovnání nemá daleko od pravdy. Zní to skoro už jako klišé, ale hnutí ANO stojí a padá s osobou svého předsedy a ten se od něj nemůže odpojit, ani kdyby chtěl, a také se neodpojí, i kdyby se tak stokrát tvářil a předstíral, že už na něj žádné vazby nemá a hnutí neřídí. Maximálně se totiž stane to, že ho budou řídit jeho lidé, kteří budou sledovat Babišovy zájmy.
Babišův protivládní předvolební program
Hnutí ANO je dnes největší opoziční uskupení, které má 72 poslanců a poslankyň. Jeho program je dnes primárně spojený s osobou Andreje Babiše a kritikou vlády Petra Fialy. Není náhoda, že snad ve všech kampaních ANO se na předvolebních billboardech objevovala Babišova fotografie, a to i ve volbách, kde vůbec nekandidoval. V aktuální kampani, kterou hnutí vede, se sice jeho obličej nevyskytuje, zato její ústřední heslo nemůže být výmluvnější: Za Babiše bylo líp.
Už teď je zřejmé, že pokud Babiš nakonec bude v prezidentské volbě kandidovat, jeho hlavním tématem budou útoky na Fialovu vládu, ostatně dělá to již teď; s velkou pravděpodobností tak činí právě s ohledem na prezidentskou volbu a bude v tom zřejmě pokračovat. V tomto ohledu je naprosto logické, že Andrej Babiš nedávno dokonce vyzval premiéra Petra Fialu, aby se o post prezidenta rovněž ucházel, s tím, že když to udělá, půjde do toho i Babiš.
Bez ohledu na všechny ostatní kandidáty, jestliže se Babiš prezidentské volby zúčastní, jeho hlavním protivníkem bude Fiala a současná vláda, a je úplně jedno, že premiér Fiala se samozřejmě o post prezidenta ucházet nebude. V případě, že by se šéf hnutí ANO hlavou státu stal, bude nutně hledat cestu, jak realizovat svůj protivládní předvolební program.
Jednak bude svým voličům k tomu zavázán a jednak to bude v jeho vlastním zájmu. Ve sněmovně tak bude na vládní koalici útočit hnutí ANO, předsedkyně jeho poslaneckého klubu Alena Schillerová a současný první místopředseda hnutí Karel Havlíček a z Hradu pak bude vládě komplikovat život Andrej Babiš.
Hvězdný okamžik Andreje Babiše
Jaké nástroje by k tomu mohl využít? Pokud Fialova vláda bude stabilní a vyhne se významnějším turbulencím, tak jich bude mít jen omezené množství. Může chodit do sněmovny na projednávání některých důležitých bodů, například zákona o státním rozpočtu, a pronášet zde své projevy, jako to dělal Miloš Zeman. Může vládnímu kabinetu vetovat některé jeho zákony, ale pro Fialovu vládu by nemělo být obtížné v případech pro ni důležitých prezidentovo veto přehlasovat.
Horší situace může nastat tehdy, pokud by premiér Fiala chtěl ve vládě měnit ministry nebo kdyby jí začaly hrozit nějaké větší otřesy, například by z ní odešla některá z koaličních stran, nebo kdyby dokonce vláda ve sněmovně ztratila většinu. V takovém případě by samozřejmě prezident Babiš mohl sehrát zásadní roli a buď to Fialovi celé hodně zkomplikovat, nebo ho dokonce nutit k tomu, aby o nové vládě vyjednával s ANO, a nebo, pokud by k tomu měl příležitost, by Babiš rovnou mohl jmenovat premiérem někoho z ANO bez ohledu na to, že ani jeho hnutí by ve sněmovně nemělo potřebnou většinu.
Babišův hvězdný okamžik by pak zřejmě nastal po sněmovních volbách, kdy prezident může jmenovat premiérem prakticky koho chce, a jen se předpokládá, že by to měl být někdo, jehož vláda má šanci získat důvěru v poslanecké sněmovně. Andrej Babiš by v takové chvíli mohl upřednostnit své hnutí a pomoci mu vytvořit dostatečný prostor na to, aby se dokázalo domluvit s nějakými dalšími uskupeními a získat důvěru v dolní komoře. Mohl by tak udělat něco podobného jako v minulosti Miloš Zeman. Třeba avizovat, že dvakrát jmenuje premiérem představitele ANO, a to přestože by zástupci ostatních stran předem vylučovali, že s hnutím ANO budou o vládě jednat.
Hlavní nebezpečí Babišova prezidentování tak spočívá v tom, že může pomoci svému hnutí k návratu do vlády a možná i na post premiéra. Hnutí ANO na tom samozřejmě pracuje – má výkonnou marketingovou mašinérii, značnou sílu ve sněmovně, využívá chyb vládní koalice, která se ocitla ve velmi obtížné situaci, a navíc jsou tady média ze svěřenského fondu Andreje Babiše. A kdyby k tomu všemu Babiš byl ještě prezidentem republiky, byl by to významný příspěvek k tomu, aby mohlo hnutí ANO skutečně znovu vládnout.