Zvolením Pavla prezidentem se mi splnil sen, říká bývalý diplomat a neformální poradce nové hlavy státu Petr Kolář

(Knihovna Václava Havla / se souhlasem)

FOTO: Knihovna Václava Havla / se souhlasem

Petr Kolář je manažer, konzultant a bývalý diplomat, jako český velvyslanec působil ve Švédsku, Irsku, USA a Rusku. V rozhovoru pro Týdeník FORUM popisuje, jak se rodila prezidentská kandidatura generála Petra Pavla a proč podle něj bude dobrým prezidentem České republiky.

S nově zvoleným prezidentem jste dobří přátelé. Jak jste se seznámili?

Známe se dlouho, ještě z časů, kdy byl náčelníkem generálního štábu a já velvyslanec. Přirozeně jsme si rozuměli a vzájemně jsme si byli sympatičtí. Později jsme si začali tykat a zašli třeba i na skleničku. Než v roce 2015 odjel do Bruselu jako předseda Vojenského výboru NATO, vznikla na Facebooku stránka podporující jeho prezidentskou kandidaturu. Tehdy jsem byl rovněž zmiňován jako možný kandidát, a tak jsme navázali užší spojení. Když jsem byl v New Yorku, volal mi Jiří Šedivý, tehdy velvyslanec při NATO, a mrzutě se ptal, jak to bude, jestli hodlám kandidovat, anebo do toho půjde Pavel. Měl obavu, že do Bruselu ani neodjede. Když pak působil v NATO, pozornost se soustředila na mne, a řada lidí, například Marta Kubišová, Jiřina Šiklová a Petr Pithart, mi říkali, abych kandidoval. Sám jsem vyhodnotil, že na to nemám, jsem příliš ne­ukázněný, a hlavně mi vážně onemocněla žena. A mezitím se Petr Pavel vrátil z Bruselu do Česka.

Hodně jste spolu cestovali po Česku. Jak to vzniklo a co bylo cílem?

Vůbec jsme neplánovali, že budeme jezdit po republice. Americký velvyslanec Steve King se na nás obrátil, abychom ke 100. výročí republiky a navázání diplomatických vztahů mezi USA a Československem udělali v Praze společnou přednášku. A protože to mělo úspěch, vydali jsme se ještě na Masarykovu univerzitu do Brna a Univerzitu Palackého do Olomouce. V principiálních otázkách jsme souzněli, takže jsme vytvořili jakýsi duet. Roku 2019 vznikl spolek Pro bezpečnou budoucnost, jehož cílem bylo diskutovat s lidmi důležité otázky zahraniční a bezpečnostní politiky. V Česku se totiž šířil nešvar, kdy někteří politici strašili občany a vzbuzovali v nich nenávist a vztek. Evidentní to bylo v přímé volbě prezidenta. Výsledkem byly rozdělená společnost a růst populismu, proto jsme ta naše přednášková turné považovali za občanskou povinnost. Zvali nás nejen školy, ale také knihovny,…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články