Zvonění zvonů a chvíle ticha. USA si připomínají teroristické útoky z roku 2001

Památník obětem teroristického útoku na Světové obchodní centrum 11. září 2001 (ČTK)

Památník obětem teroristického útoku na Světové obchodní centrum 11. září 2001 | FOTO: ČTK

Připomínka teroristických útoků na USA z 11. září roku 2001 v neděli začala v New Yorku vyzváněním zvonů a chvílí ticha. Pozůstalí se scházejí na třech místech, na něž teroristé před 21 lety zaútočili – v New Yorku, Pensylvánii a u budovy Pentagonu ve Washingtonu.

Tam prezident Joe Biden položil věnec při chmurné připomínce, která se konala za deště, napsala agentura AP. Ceremonie v New Yorku se účastní viceprezidentka Kamala Harrisová a v Pensylvánii bude Bidenova choť Jill.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Při atentátech, při nichž teroristé použili unesená letadla, přišlo o život téměř 3000 lidí a USA po nich zahájily boj proti teroristům v Afghánistánu, odkud své vojáky stáhly po dvou desetiletích loni. K útokům se přihlásila teroristická síť Al-Káida.

V USA se výročí připomíná čtením jmen obětí, po celé zemi se pořádají vigilie, zapalují se svíčky. Biden má u Pentagonu promluvit. Do budovy ministerstva obrany narazilo letadlo a zahynulo tam 64 lidí. Jill Bidenová má mluvit ke shromážděným v pensylvánském Shanksville, kde spadlo jedno z letadel po potyčce cestujících s únosci. O život přišlo 44 lidí.

Další dvě letadla zničila obě věže Světového obchodního střediska v New Yorku. Tam se chystá Harrisová s manželem, ale podle tradice zde při této příležitosti politici nemluví. Akce se zaměřuje na oběti a pozůstalé, jména mrtvých se čtou nahlas.

Kulaté výročí připadlo na loňské září, ale poznamenalo ho chaotické stahování Američanů z Afghánistánu provázené násilím, napsala AP. Někteří z pozůstalých mají pocit, že sounáležitost, která Američany po útocích spojila, se nyní vytrácí. Bezpečnostní služby zaměřené po útocích na boj proti terorismu, nyní považují za stejně naléhavé ohrožení pocházející z domácího extremismu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články