Zvrácený režim plodí zvrácený jazyk. Komu se to nezdá, může si stěžovat v lágru

Ruský diktátor Vladimir Putin, formálně pravoslavný křesťan, je především válečný zločinec (commons.wikimedia.org/Premier.gov.ru)

Ruský diktátor Vladimir Putin, formálně pravoslavný křesťan, je především válečný zločinec | FOTO: commons.wikimedia.org/Premier.gov.ru

Kremelská propaganda, která prosakuje i do propagandy Kremlu podřízených hnutí a jedinců v zahraničí, by se dala charakterizovat jedním slovem, a to bezostyšnost. Nejde totiž jen o to, že by putinovci lhali, ale že lžou s vědomím, že jejich ideologické výtvory musí soudný člověk prohlédnout během několika okamžiků. Je jim to ale úplně jedno.

„Pokud jste sledovali, jak ruský prezident Vladimir Putin mluví o válce na Ukrajině, možná jste si všimli jistého vzorce,“ píše na webu The Conversation Wayne State University filozof Mark Satta. „Putin často používá slova, která znamenají přesný opak toho, co obvykle. Válečné akce označuje za ‚mírové povinnosti‘. Tvrdí, že se podílí na ‚denacifikaci‘ Ukrajiny, a přitom se snaží svrhnout nebo dokonce zabít ukrajinského židovského prezidenta, který je vnukem člověka, jenž přežil holocaust. Tvrdí, že Ukrajina spřádá plány na vytvoření jaderných zbraní, zatímco největší současnou hrozbou jaderné války se zdá být sám Putin.“

(Týdeník FORUM)

Autor cituje Kiru Rudikovou, poslankyni ukrajinského parlamentu, která v rozhovoru pro CNN o Putinovi prohlásila: „Když říká: ‚Chci mír,‘ znamená to: ‚Shromažďuji svá vojska, abych vás zabil.‘ Když říká: ‚Nejsou to moje vojska,‘ znamená to: ‚Jsou to moje vojska a já je shromažďuji.‘ A pokud řekne: ‚Dobře, ustupuji,‘ znamená to: ‚Přeskupuji se a shromažďuji další vojska, abych vás zabil.'“ A připomíná hesla na zdech ministerstva pravdy v románu George Orwella 1984: „Válka je mír. Svoboda je otroctví. Nevědomost je síla.“ Orwell upozorňuje na to, jak totalitní režimy zvráceně překrucují jazyk, aby získaly a udržely si politickou moc.

Dnes žijeme v bizarní době, kdy se na Orwella odvolávají dokonce i komunisté, ačkoliv ho nejspíš nikdy ani nečetli. Stejně tak si počínají různí dezinformátoři, kteří jsou znepokojeni, že jim někdo chce zabránit v lhaní. Zrovna na těchto lidech by se daly Orwellovy myšlenky demonstrovat v praxi.

Pokud jde o současnou válku, tak v článku na EUvsDisinfo.eu je k dispozici malý slovníček, kde si může každý ověřit, co ve skutečnosti znamenají kremelské slovní zplodiny:

„Sebeobrana Ruska.“ Pokračování války. Invaze na suverénní Ukrajinu, která nepředstavuje pro Rusko žádnou hrozbu.

„Speciální vojenská operace probíhá podle plánu.“  Špatně připravená operace, která narazila na problémy s logistikou, morálkou a velením. Nyní se Rusko uchyluje k těžkému bombardování.

„Útočíme pouze na vojenské cíle.“ Zaměřujeme se na města a civilní infrastrukturu. Nesčetná zvěrstva jako Buča, Mariupol, Charkov a mnoho dalších. Rakety vystřelené na nemocnice.

Tradice imperialistického Ruska a sovětské rozpínavosti jsou pro Putina a jeho stoupence stále živé. (ČTK)

„Bohužel jsme zažili několik hrdinských ztrát.“ Neřeknu vám skutečné počty obětí, a pokud jste přišli o někoho blízkého, raději mlčte.

„Musíme povolat nebo zmobilizovat více vojáků.“  Můj původní válečný plán selhal, ale za to mohou generálové. Potřebuji více Rusů, kteří budou ve válce nasazovat své životy.

„Žádná okupace na Ukrajině.“ Okupace co největší části Ukrajiny a na tak dlouho, jak bude třeba. Čím déle, tím lépe.

„Ochrana Doněcké/Luhanské republiky.“ Rozšíření území pod ruskou okupací. Doufám, že se podaří dobýt nebo zničit ekonomickou základnu na jihovýchodě Ukrajiny a odstranit lidi protestující proti novým „republikám“.

„Ochrana civilního obyvatelstva a humanitární pomoc.“ Často nucená deportace do jiných oblastí pod ruskou kontrolou nebo dokonce do odlehlých oblastí v Rusku. Civilisté zneužívaní k mediálním senzacím, přičemž dostávají minimální humanitární pomoc včetně potravin.

„Denacifikace Ukrajiny.“ Deukrajinizace Ukrajiny, přičemž všichni Ukrajinci jsou nyní označováni za „nacisty“.

„V oblastech pod ruskou kontrolou.“ Stalinistické represe vůči zvoleným, legitimním představitelům suverénní země.

„Volby nové vlády v oblasti X.“ Falešná demokracie se zbraní v ruce s cílem dosadit Kremlu loajální loutky k moci v oblastech okupovaných Ruskem. Vložte X podle situace.

„Krym je nyní lépe zabezpečen. Lidé jsou spokojeni.“ Na nezákonnou anexi Krymu v roce 2014 se nezapomíná. Ani na pokračující represe vůči místním Tatarům či jiným místním obyvatelům.

()

„NATO/USA využívají Ukrajince jako potravu pro děla.“ Překvapuje mě, že Ukrajinci bojují a brání svou zemi.

„NATO se rozšiřuje, připravuje se na útok na Rusko. Ukrajina je jen odrazovým můstkem.“ NATO mi nedovoluje ovládat mé sousedy a tato skutečnost ve mně vyvolává pocit ohrožení.

„Všichni Rusové se musí v tomto historickém boji proti Západu spojit – stejně jako naši prarodiče ve Velké vlastenecké válce.“ Ruští občané a firmy se musí obětovat, abychom já a moji kumpáni mohli dál vysávat bohatství a užívat si života.

Putin a jeho oddaní putinovci obrací pozornost nejen směrem k Západu, ale protože se ještě nepodařilo obelhat úplně všechny, zaměřují se, podle stalinských zvyklostí, na různé „vnitřní nepřátele“ a „zrádce“. Vůdce Putin, označovaný stále setrvačně jako „prezident“, ve svém projevu dne 16. března, tři týdny po zahájení invaze na Ukrajinu, přišel s odhalováním. Vyzval k „očistě“ ruské společnosti od páté kolony, „bastardů a zrádců“, a použil nechvalně známý citát „vyplivněte je jako mouchy“. Následovalo pochopitelně zatýkání, a to nejen odpůrců režimu, ale ruka Kremlu už loví ve vlastních řadách. Odhaluje se korupce v silových složkách. Ta tam sice byla vždycky, a pokud to Putin neví, tak je mimořádně prostoduchý (nebo pokrytecký, vždyť to dělá jeho nejbližší okolí), ale teď je třeba najít nějaké viníky zamrznutí vytoužené bleskové války.

Tehdy Putin řekl: „Ano, samozřejmě se budou snažit vsadit na takzvanou pátou kolonu, na národní zrádce, na ty, kteří vydělávají peníze tady, v naší zemi, a žijí v ní, a ‚žijí‘ dokonce ne v zeměpisném slova smyslu, ale svými myšlenkami, svým otrockým vědomím. Vůbec neodsuzuji ty, kteří mají vilu v Miami nebo na francouzské Riviéře, kteří se neobejdou bez foie gras, ústřic nebo takzvaných genderových svobod. To rozhodně není problém, ale opakuji, problém je v tom, že mnoho z těchto lidí je mentálně tam a ne tady, ne u nás, ne v Rusku. To je podle jejich názoru – podle jejich názoru! – znamení příslušnosti k vyšší kastě, k vyšší rase. Takoví lidé jsou ochotni prodat svou matku, jen když jim bude dovoleno sedět v předpokoji této nejvyšší kasty. Chtějí být jako oni a napodobovat je ve všech možných ohledech. Zapomínají však, nebo vůbec nechápou, že tato takzvaná vysoká kasta, pokud je potřebuje, je potřebuje jako postradatelný materiál, aby je mohla využít k co největšímu poškození našeho lidu.“

Fakta a lži o komunismu (FCM)

Slova o „nejvyšší kastě“ by snad bylo lepší vůbec nevyslovovat, protože v Rusku je nejvyšší kasta sám Putin, jeho vláda, generálové, šéfové rozvědek, služební umělci a televizní moderátoři. Ti všichni byli za své údajné vlastenecké služby odměněni penězi, dačami, limuzínami a své děti, milenky a bývalé manželky posílají na Západ do pekla Gayropy a LGBT satanismu a center „NATOobklíčenismu“ a rusofobie. Zatímco v Rusku zanikají nemocnice, do mnoha měst a obcí nedojede kvůli chybějícím silnicím ani záchranka a děti mají ve školách „šlapačkové“ záchody, hlásá Putin jakousi duchovnější a lepší civilizaci. V čem se to projevuje, kromě velkých řečí, není jasné. Zatím lidé spíše utíkají z Ruska, než že by se tam hrnuli jako do ráje.

Putin má ale ve své řeči jasno: „Kolektivní Západ se snaží rozdělit naši společnost spekulacemi o vojenských ztrátách, o socioekonomických důsledcích sankcí, vyvolat občanskou konfrontaci v Rusku a pomocí své páté kolony se snaží dosáhnout svého cíle. A jak jsem již řekl, je tu jeden cíl – zničení Ruska. Ale každý národ, tím spíše ruský, dokáže vždy rozeznat pravé vlastence od darebáků a zrádců a jednoduše je vyplivne jako komára, který mu náhodou vletěl do úst. Jsem přesvědčen, že tato přirozená a nutná sebeočista společnosti jen posílí naši zemi, naši solidaritu, soudržnost a připravenost čelit všem výzvám.“

A jsme zase u té řeči obrácené naruby. Darebák a zrádce národa je přece Putin a jeho klika. To oni uvrhli Rusko zase o třicet let zpátky. Nikdo nechtěl zničení Ruska. Co by z toho kdo měl? To je bludná představa někoho, kdo si myslí, že prospěch jednoho musí znamenat, že ten druhý utrpí. Západní země vesele obchodovaly s Ruskem, až z toho mají dnes problém. Kremelská propaganda je v zajetí vlastních rozporů. Na jednu stranu vykládá o energetické závislosti Západu (do které Západ spadnul dobrovolně) a současně sděluje, že Západ chce Rusko zlikvidovat. Dvě desetiletí Putin vykládá o modernizaci země a neudělal pro to vůbec nic. Kdo mu bránil? Sedí na nerostném bohatství, o jakém se nikomu ani nesní, ale neproměnil to v nic, co by stálo za řeč. Ani ta armáda není takový zázrak, jak si mnozí mysleli.

Ale jim to nevadí. Modernizace se sice nepovedla, ale post-modernizace jim jde dobře. Plácat se dá cokoli, hlavně když se zdechlina trochu navoní vznešenými slovy, aby to nějak vypadalo. Dlouho jim to procházelo, tak proč by to nezkusili. Kdo cekne, sviští do lágru. To je taková tradiční hodnota impéria.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]