Proti zákazu vycestování českých občanů za hranice se nově postavili i Piráti. Ač vláda argumentuje možným rizikem pro epidemiologický vývoj v zemi, podle opozice je v současné chvíli možné zajistit bezpečný návrat krajanů. Vedle podpory ústavní stížnosti odeslali Piráti zástupcům vlády i návrh na výjimku pro vycestování studentů.
Podle pirátského senátora Lukáše Wagenknechta vláda stav nouze nejenom zneužila, ale v překrucování jeho možností a významu stále pokračuje. Zdůrazňuje přitom, že místo logických a efektivních opatření jsme svědky bezbřehých plošných zákazů. „Uzavřené hranice pro vycestování našich občanů jsme měli naposledy za komunismu. Je to nejenom nesmyslné, ale také protiústavní. Vládní restrikce postrádá jakoukoliv logiku a není ani dostatečně odůvodněna. Proto podpořím připravovanou ústavní žalobu kolegy senátora Davida Smoljaka,“ uvádí ve vyjádření, které poskytl deníku FORUM 24.
Jak jsme vás již informovali, senátorský klub STAN se chystá podat ústavní žalobu proti zmiňovanému vládnímu opatření již během příštího týdne. Jak nám řekl v rozhovoru jeden z jeho členů, David Smoljak, již nyní disponují dostatečným počtem podpisů senátorů pro splnění potřebného kvora k jejímu podání. Jejich argumentaci podpořili navíc už dříve i někteří ústavní právníci. „Jsme přesvědčeni, že není možné zbavovat občany práv zaručených Ústavou pouhým usnesením vlády, se kterým není možné nic dělat. To naše pravidla nepřipouštějí a takhle posouvat to není možné,“ řekl senátor Smoljak.
Pokud jde o zavedení výjimky pro studenty, kteří plánují absolvovat v zahraničí stáže, studijní pobyty nebo další činnosti, nemělo by jejich vycestování podle šéfa Pirátů Ivana Bartoše v případě dodržení platných opatření, včetně chytré karantény, představovat problém. „Vzdělání a zahraniční zkušenost bude důležitým pilířem vyvedení z krize,“ dodává.
Vláda zakázala v březnu cestování na základě krizového zákona. Po zpochybnění opatření ze strany některých ústavních právníků napadli vládní nařízení i někteří jednotlivci u Ústavního soudu. Běžní občané se však na rozdíl od zákonodárců nemohou domáhat zrušení zákonů či konkrétních předpisů.