NÁZOR / Senátorka Jana Zwyrtek Hamplová realisticky zvážila své schopnosti a zvolila si problém, na který stačí. Nebo si to aspoň myslí. Vadí jí, že na cenovkách v obchodech se uvádí přesná cena, zatímco u pokladny se zaokrouhluje. Hodlá s tím otravovat úřady.
„Zítra podám podnět ČOI ve věci uvádění kupních cen jen s haléři. Nelze klamat kupujícího kupní cenou, která využívá neexistujících mincí. Částku musí prodejce zaokrouhlit PŘED jejím uvedením u zboží nebo na zboží. Cena musí být pravdivá a určitá. Zaokrouhlováním a násobením se určitost ztrácí,“ tvrdí senátorka na facebooku.
Protože dokonce i jí pak na základě reakcí čtenářů (těch, které ještě údajná bojovnice za svobodu slova nezablokovala) došlo, že vykládá nesmysly, jala se vysvětlovat.
„S ohledem na dotazy upřesňuji – nejde o účetní užívání položek – na to zákon i myslí – jde o to, aby ty částky nebyly marketingově plošně zneužívány a takto účelově u zboží zveřejňovány často s označením sleva… Ještě tu nemáme povinnou digitální měnu ani euro, a už se tak markety chovají… Mne (tady vlastenecká senátorka nezvládla použití třetího pádu v češtině, pozn. red.) se zkrátka jeví hra na tyto minoritní položky jako příprava na euro a centy.“
„Právnička roku“ tvrdí, že člověk má právo vědět, kolik zaplatí, i kdyby si kupoval jen jednu položku. Kolik takových lidí je, nechme stranou. I kdyby ale takový nebožák přišel skoro o padesátník (na čemž by stejně nic nezměnilo jakékoli číslo uvedené v regálech obchodů), je to částka, kterou člověk s minimální mzdou vydělá za méně než dvacet vteřin. Vydělá si je, i kdyby polovinu té doby místo práce nebo při ní zrovna uvažoval o tom, jak je zbídačen asociální vládou fialového pětislepence a že za pana Babiše se měl skvěle.
Kvůli tomu hodlá paní zatěžovat státní instituci. Doufejme, že na vyřizování takových blábolů nasadí úřady co nejdřív umělou inteligenci. Ve většině případů by stačila nějaká dost jednoduchá, protože v případě osob jako Zwyrtek Hamplová by před sebou program neměl zrovna náročného soupeře.