PŘEDVOLEBNÍ DENÍK / Před 35 lety se nám prý v pražských ulicích „narodila svoboda“. Snesli nám ji „stateční studenti“ a je to prý „velký dar a příslib, který je třeba naplnit“. Zadal jsem umělé inteligenci, aby mi napsala komentář k 17. listopadu, a ona mi těmito slovy vysekla brilantní oslavu režimního svátku. Její článek má dojemný titulek: „Odkaz sametové revoluce – naděje, výzvy a naše odpovědnost“.
Jak se to vlastně umělé inteligenci povedlo? O žádnou inteligenci opravdu nejde. A už vůbec nejde o pravdivý postoj ke svobodě a demokracii. Podobných frází slyšíme každý rok milion a naprogramovaný stroj umí číst otřepané bláboly a vytvořit z nich nové bláboly. Odhaluje tím, jak se do jinak správných a důležitých oslav 17. listopadu stále častěji vkrádá něco, co s opravdovostí někdejšího usilování o svobodu nemá moc společného. Oslavu znovunabyté svobody prostě ohrožuje prázdnota a kýč.
Tento politický, mediální i intelektuální kýč přebíjí hlubší smysl dnešního svátku prázdnými frázemi a rutinními gesty. Politici se předhánějí v patetických projevech o demokracii, kterou sami někdy ochotně podkopávají. Média nás místo reflexe minulosti a současných výzev zaplavují zjednodušenými příběhy a falešnými symboly. A vedle politického a mediálního kýče je nejhorší kýč intelektuální. Ten se projevuje v salonním moralizování a idealizaci, která nepočítá s tím, že naše demokracie není bezchybná a hlavně že demokraté jsou až příliš chybujícími lidmi. Pořád je to ale ten nejlepší systém, který jako lidstvo máme.
Kýč je schopen zničit všechno dobré.
Výsledkem je, že místo inspirace a opravdového zamyšlení sklouzáváme ke klišé. Tak třeba neustále opakovaná věta, že „svoboda není samozřejmost“. Jistě, ale co s tím? Jestli to jediné, co si z tohoto výročí odneseme, jsou líbivé slogany a plamenné fráze bez konkrétních a pravdivých postojů, pak to má jediný efekt, a to je sebeuspokojení nad naší ušlechtilostí.
Stav demokracie je přitom dost hrozný a rizika, jimž čelí svobodná část světa, jsou nejhorší, jaká jsme od roku 1989 poznali.
Přímo před našima očima dochází na Ukrajině k otřesné tragédii. Rusko se snaží brutálně pokořit sousední zemi. A daří se mu v obrovském měřítku pošlapat práva a spravedlnost. Ukrajina je na tom zle.
A my tu stále nevidíme jasně, že to, co se nyní děje Ukrajině, je součástí toho samého příběhu, jaký potkal nás po válce a v srpnu 1968. Listopad 89 má svůj smysl jenom v tomto kontextu, tedy když si uvědomíme, že se nám podařilo uniknout ze sevření ruského imperialismu a zbavili jsme se primitivní a barbarské nadvlády našich vlastních kolaborantů. Riziko, že se do naší země toto barbarství vrátí pod hesly o vlastenectví, je zcela hmatatelné a reálné. A prázdné oslavy svobody mohou zakrýt, že směřujeme do nové nesvobody.
Náš příběh je úzce spojený s Ukrajinou i tím, že se u nás snaží dostat k moci síly, které se chtějí do barbarství vrátit, a tudíž chtějí také zradit Ukrajinu.
Česká demokratická scéna nemá odvahu popsat svůj vlastní problém tak, jaký skutečně je. Protože je to nepříjemné. A naše demokratické strany, třebaže si přejeme, aby neprohrávaly volby, ve skutečnosti nejsou řešením našeho problému, nýbrž jsou jenom jeho součástí. Jedním z důvodů naší slabosti je prázdné blábolení, nepravdivost a kýč.
Nemáme důležitější svátek než je 17. listopad. Polistopadová doba je tím nejlepším obdobím v celých dějinách, které náš národ zažil. Nepřátelé naši svobody toto neradi slyší a pracují na tom, abychom o svobodu a civilizované prostředí přišli. Pravdivá oslava 17. listopadu se nemůže obejít bez toho, aniž bychom se jim jednoznačně postavili. A abychom se také jednoznačně postavili za Ukrajinu. Už proto, že právě nyní prohrává. A s ní prohráváme i my.