Politici oceňují Michalikovo rozhodnutí. Tleskám, napsal Petříček

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD)  (MZV ČR)

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) | FOTO: MZV ČR

Věslav Michalik z hnutí Starostové a nezávislí nebude ministrem průmyslu a obchodu kvůli problémům týkajícím se jeho podnikání. Šlo o neprůhledné půjčky od firmy z Kypru a také o hrozící střet zájmů vzhledem k jeho investicím do solárního byznysu. Politici z řad pětikoalice jeho rozhodnutí ocenili, pochvalu poslal i zástupce ČSSD.

Z vyjádření nastupujícího premiéra Petra Fialy vyplývá, že rezort průmyslu a obchodu STANu zůstává. „Děkuji panu Michalikovi za odpovědný přístup. Jsem domluven s předsedou Vítem Rakušanem, že přijde co nejdříve s odpovídajícím návrhem kandidáta na tento důležitý resort,“ píše na twitteru Fiala.

()

Michalikův stranický šéf Rakušan jeho rozhodnutí uvítal, ačkoli lidsky lituje. „Rozhodnutí Věška Michalika mě lidsky velmi mrzí. Rozumím tomu, že informace, které se v souvislosti s jeho osobou objevily v médiích, mnohé naše příznivce rozladily. Nepůsobily dobře. Podnikání na Kypru u nás nemá dobrý zvuk,“ zveřejnil na svém účtu na sociálních sítích.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová připomíná, že právě toto je změna, kterou nová vláda slibovala. „Věslav Michalik nezačal hovořit o kampani, účelovce a honu médií na jeho osobu. Přistoupil k celé záležitosti odpovědně. Děkuji mu za to. Slibovali jsme změnu politického stylu a podle toho jednáme,“ sdělila.

Oceňuji, že se Věslav Michalik k celé situaci postavil čelem. V posledních letech bohužel nebylo běžné bez výmluv vyvodit osobní odpovědnost. Je to jasný signál, že s nápravou politické kultury u nás to myslíme opravdu vážně a své sliby plníme,“ uvedl předseda lidovců Marian Jurečka.

Vondráček se směje

V dané situaci jediné možné rozhodnutí. Rozdíl od Babišova pojetí ‚politiky‘ musí být jasně viditelný. Kdyby Babiš a hnutí ANO ctili tuto standardní politickou kulturu, už by tady osm let nebyli. A bylo by líp…“ napsal bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Dárkové předplatné Týdeníku FORUM (FORUM 24)

Pochvala se ozvala také z jiného politického tábora – od ČSSD. „Musím zatleskat. I když nemám od pravicové vlády velká očekávání, toto rozhodnutí je zodpovědné a je fér ho ocenit,“ vzkázal bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Naopak o posměšný komentář se pokusil bývalý předseda sněmovny za ANO Radek Vondráček. „Aha, tak to jsou ty slibované změny. Ještě nezačali a už mění druhého ministra. Napřed to vzdal pan Michálek po diskuzi na pirátském fóru a teď končí pan Michalik kvůli pochybnému solárnímu bysnysu a nesrovnalostem s majetkem. Kdo další je na řadě?“ zeptal se. Michalik ve svém zdůvodnění toho, proč se nestane ministrem, zmínil i předsedu hnutí ANO Andreje Babiše a jeho střet zájmů. V tomto stylu pokračovat nechtěl.

Věslav Michalik kvůli střetu zájmů nenastoupí do vlády, jsem rád, je potřeba zvednout laťku. Doufám, že budou média věnovat stejnou pozornost i střetu zájmů Pavla Blažka, kandidáta na ministra spravedlnosti, který má za manželku exekutorku a v kauze Stoka ho vyšetřuje policie,“ prohlásil pirát a bývalý poslanec Mikuláš Ferjenčík.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]