Vláda zanedbala situaci. Domovy pro seniory jsou pouze jeden z příkladů, říká Adamová

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová (ČTK)

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová | FOTO: ČTK

Jak již informoval deník FORUM 24, v úterý zemřel ředitel Finančního úřadu v Praze 10 Jindřich Menčík, který chtěl úřad v březnu kvůli nákaze mezi zaměstnanci uzavřít, ale sama ministryně financí Alena Schillerová (ANO) mu to měla výslovně zakázat. Jak se mělo postupovat? „Je strašně těžké to soudit,“ přiznává šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

„Chápu, že v situaci, kdy je důležité, aby tu byly úřady pro lidi i v těchto těžkých situacích, tak to rozhodování opravdu nebylo jednoduché. Když to ale vidíme v tuto chvíli zpětně, tak bych řekla, že je někdy lepší být opatrný více nežli méně,“ řekla dnes Adamová našemu deníku. „Na druhou stranu bych byla v tomto spravedlivá, protože to rozhodování bylo určitě nezáviděníhodné,“ dodala.

Naopak ale vzpomněla příklad domovů pro seniory, kde se nákaza ve velkém rozšířila. „Vláda zde od samého začátku zanedbala celou situaci. Tohle je pouze jeden z příkladů,“ uvedla Adamová.

Nemocní s COVID-19 jsou v celkem 34 pobytových zařízeních sociálních služeb. Ve středu sice oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO), že se začalo s testováním jejich zaměstnanců, ale samotné klienty domovů pro seniory se ministerstvo plošně testovat nechystá. Mezi nakaženými je přitom skoro čtvrtina lidí nad 65 let, pro něž a chronicky nemocné je nákaza nejvíce riziková.

Rozhovor s Markétou Pekarovou Adamovou o vládních krocích a dalším postupu v boji s koronavirem si můžete přečíst již zítra na našem webu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]