Agresivní antivaxer Netík obhajuje své výhrůžky pověšením. Jen si teď říká jinak

Ilustrační foto (Аlеոа Spálеոská / FORUM 24)

Ilustrační foto | FOTO: Аlеոа Spálеոská / FORUM 24

Zadlužený malíř pokojů Jakub Netík patří k lidem, kteří s křikem o „boji za pravdu a za svobodu“ nabízejí tisícům sledujících videa plná lží o údajně jedovatých vakcínách a o naopak zaručených lécích, jakým je podle něj například odčervovadlo pro koně. Nedávno vzbudil pozornost nejen nezákonným prodejem veterinárního léčiva, nýbrž i slovní agresí proti novináři Aktuálně.cz Lukáši Valáškovi, kterého by prý měli pověsit. Teď svou výhrůžku na novém videu obhajoval.

Netíkova bizarní videa, na nichž promlouvá o údajně smrticích vakcínách proti covidu-19 nebo škodlivosti roušek a propaguje léčení veterinární odčervovací pastou či průmyslovým bělidlem, na jeho facebookovém profilu donedávna sledovaly až desetitisíce lidí. Facebook mu však pro porušení pravidel, konkrétně pro zveřejňování závadného obsahu, jako jsou výhrůžky násilím a smrtí, ale i dezinformace o zdraví, profil zrušil. Netík proto „přeskočil“ na svůj náhradní profil, kde ve svém tažení a v ohlupování mentálně méně obdařených spoluobčanů pokračuje. Za průběžných dojemných stížností, že ho teď sleduje jen minimum lidí. (Název účtu tedy právě z toho důvodu záměrně nezveřejňujeme.)

()

Jakub Netík do skupiny demagogických antivaxx křiklounů zapadá tím, že i on je po uši zadlužen v řádu milionů korun a je v exekuci. Podle zjištění Aktuálně.cz navíc neplatí výživné na děti. Podobně jako například Patrik Tušl, který je proslulý výtržnostmi před domem šéfa lékařské komory Kubka nebo v očkovacích centrech. A jako Jiří Černohorský, Pavel Zítko a další. Skoro by se zdálo, že co „antivaxx influencer“, to zadlužený občan se svérázným vztahem k práci.

Dále Netík splňuje příslušnost ke skupině hojným zveřejňováním naprostých blábolů vydávaných za „skryté pravdy“, jaké nám prý zkorumpovaná média – jak jinak – tají. Odhalují je potom – kdo taky jiný – zadlužení malíři pokojů, zkrachovalé moderátorky nebo třeba obchodníci s neexistující kryptoměnou. Všichni se pak na úkor svých ohlupovaných fanoušků rádi obohacují – třeba vyhlašováním sbírek na podporu své „záslužné činnosti“.

Jakub Netík se ovšem pustil rovnou do nezákonného prodeje veterinárního léčiva, předepisovaného zejména proti střevním parazitům u koní. Na videu z auta šermuje krabičkou s „koňskou pastou“ a v rozporu se všemi vědeckými zjištěními ji vydává za účinný lék na covid. Nahrávka měla přes pět tisíc zhlédnutí a soudě dle diskuze na síti fanoušci v pevné víře, že jde o lék, který zločinná vláda lidem úmyslně odpírá, rádi kupovali.

Podle vyjádření Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) se ovšem tento přípravek na internetu nabízet nesmí a za porušení může následovat pokuta až 20 milionů korun. Nejen u nás, ale i třeba na Slovensku se už totiž lidé „vlastnoručně“ naordinovaným ivermektinem i přes veškerá varování odborníků s vážnými následky přiotrávili.

Přestože se Netík ve svých promluvách rád prezentuje jako muž milující Boha a lidi, který vše činí jen z lásky a pro radost, z videa, kde se rozjel v nadávkách a výhrůžkách kdekomu, zrovna moc té všeobjímající lásky nesálalo. Vzal to, jak se říká, z jedné vody načisto. „Bakala, Aktuálně.cz, Babiš, Soros, tohlencto. Neskutečný. A nikomu se nic neděje. (…) Čaputka, tady ta zmije. Já doufám, že to, co někdo vyvěsil norimberský proces 2 je pravda, a že tady ty hovada všechny pověsí. Doufám, že se tak stane,“ vyřvával do éteru. Blábolil cosi o zradě národa a vracel se ke své zjevně oblíbené obsedantní představě, jíž je právě popravování lidí.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

Na svém náhradním facebookovém profilu v uveřejňování videí pokračuje. Jak jinak než opět snůškou nesmyslů a vyložených lží. Lidé prý po vakcínách „houfně umírají“, čehož jsou nějací oni (zřejmě Netík a jeho kamarádi) „blízkými svědky“. Opakuje rozšířenou kolující fámu, že jsou zakázané pitvy.

Nabádá očkované, aby odvolali informovaný souhlas, který před vakcinací podepsali – mají to udělat dopisem na ministerstvo zdravotnictví, a to proto, že za případné vedlejší účinky nikdo neručí. Zjistit pravdu je snadné, ale právě tak snadné je bezostyšně lhát lidem, které ani nenapadne si informace ověřovat. Takže si nekliknou na server Manipulátoři.cz nebo na oficiální web hlavního města Prahy, kde by lehce zjistili, že jejich guru zkrátka plácá snadno vyvratitelné hlouposti.

Mimo jiné by se tam naopak dočetli: „Farmaceutické společnosti, s nimiž jednala Evropská komise o nákupu vakcín proti covidu-19 pro členské státy Evropské unie, nesou plnou odpovědnost za nežádoucí účinky svých produktů tak, jak to po nich vyžaduje současná legislativa Evropské unie.“  Na webu Právní prostor by si pak mohli najít zprávu z března 2021: „Parlament přijal zákon, kterým zavádí právo na náhradu újmy způsobené očkováním proti nemoci covid-19.“

V nejnovějším videu se Netík, podle vlastních slov muž plný lásky a Boží radosti, vrací i k předešlým výhrůžkám redaktorovi Lukáši Valáškovi a dalším. A to proto, aby své výroky obhájil. „Vy se divíte, že člověku rupnou saze a řekne, že by je měli pověsit?“ vykřikuje emotivně. „Když vědomě ty naše nejzranitelnější rodiče důvě… důvěryhodné…“ Dál už nemá smysl citovat. Důvěryhodnými myslí důvěřivé, jelikož poté už jen koktavě rozvíjí zmatené úvahy o tom, že starší lidé jsou vlastně nerozumní jako děti a neumějí se zodpovědně rozhodovat, takže se – ó, hrůzo – nechají naočkovat. Tak hlavně že si od něj zodpovědně koupí koňskou pastu a toxické bělidlo, které, jak mu jedna dáma napsala, klidně nalijí i do vnoučat.

Autorka je členkou TOP 09.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články