Členové vlády přistupují rozdílně k závěrům auditů Evropské komise, která pozastavila platby dotací Agrofertu. Zatímco ministři Havlíček a Toman problém nevidí a dotace proplácejí dál, ministryně Maláčová sestavila seznam 206 firem, které na ně kvůli premiérově střetu zájmů nemají nárok.
Spory mezi ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou a vládními kolegy z hnutí ANO nejsou ničím novým, i když z nich ČSSD nijak neprofituje. Dnes opět narůstají, což se projevuje konfliktem kvůli důchodové reformě s nevyjasněným financováním. Babiš si ve skutečnosti žádnou reformu nepřeje, chce zvyšovat penze ještě víc, a dokonce v rozporu s demografickým vývojem uvažuje o zkracování důchodového věku. Nejde však jen o budoucnost penzí, která se stává ožehavým problémem.
Maláčová versus Agrofert
Server iRozhlas přinesl zprávu, že Ministerstvo práce a sociálních věcí vypracovalo seznam 206 firem, které nemohou dostávat veřejné prostředky z domácích zdrojů. Jde prý o preventivní opatření, jelikož dosud nebylo ukončeno řízení s auditory Evropské komise. Oba audity zjistily střet zájmů premiéra, což vedlo k pozastavení vyplácení dotací jeho holdingu z evropských fondů.
K definitivnímu rozseknutí tohoto sporu, kde se už jedná pouze o výši škody státu, má dojít letos. Konečný verdikt auditu má charakter pravomocného rozhodnutí soudu a nemá odkladný účinek.
Černá listina Maláčové zahrnuje 195 firem ze skupin Agrofert a SynBiol, podle závěrů auditorů stále ovládaných premiérem Babišem, tedy 95 procent všech zařazených. Je mezi nimi pekárenská společnost Penam, proslavená „inovovanou“ výrobní toastovou linkou dotovanou 100 miliony korun. Dále nechybí společnosti Vodňanská drůbež, Olma, Kostelecké uzeniny, Wotan Forest a mnoho dalších.
Proti střetu zájmů
Tiskový odbor Ministerstva práce a sociálních věcí vysvětluje, že soupis slouží jako pomůcka pro úředníky resortu, kteří ho porovnávají se seznamem zájemců o evropské dotace z operačního programu Zaměstnanost. Tento program rozděluje peníze na vzdělávání a rekvalifikace pracovníků a další formy podpory zaměstnanosti.
„Je využíván rovněž pro účely ověření, že při zadávání veřejných zakázek v projektech financovaných z operačního programu nedošlo k porušení zákona o střetu zájmů,“ upřesnilo ministerstvo význam dokumentu.
„Index“ zahrnuje i firmy dalších současných i bývalých politických představitelů, jichž se mohl v inkriminovaném období týkat střet zájmů. Mezi nimi je například i firma RBE Consult, jejíž jednatelkou je manželka ministra školství Roberta Plagy (ANO). Samotný ministr je uveden jako společník.
Trestní oznámení na Synthesii
Není to poprvé, co se ministryně práce a sociálních věcí vymezila proti Agrofertu v souladu se zjištěními evropského auditu. Jako jedna z problémových se v něm octla dvoumilionová dotace pro chemičku Synthesia, kde vzniklo podezření z manipulace s kritérii vyžadovanými pro její přidělení. Resort v této věci podal trestní oznámení kvůli „nepravdivým a zkresleným“ údajům v žádosti, ale policie tento případ poměrně rychle odložila.
Maláčová rozeslala seznam dvou stovek firem i dalším resortům včetně Ministerstva pro místní rozvoj, odpovědného za čerpání dotací. Nechtějí ho však komentovat a není jasné, jak s ním naloží.
„Nevíme, proč Ministerstvo práce vstupuje do problematiky, kterou nemá ve své gesci. Nejsme s tímto úřadem v žádném jednání,“ podivil se mluvčí holdingu Karel Hanzelka, který o existenci soupisu neměl tušení.
Agrofert je přesvědčený, že zákon o střetu zájmů porušen nebyl a že vždy postupoval podle pravidel. V tom je sladěný s premiérem Babišem, který audity považuje za útok na Českou republiku, pomstu a spiknutí.
V rozporu s vládními kolegy
Babišova reakce na iniciativu Maláčové zatím není známa, ale ministryně evidentně šlape na tenkém ledě. Všichni ostatní členové vlády dotčení dotačním problémem tvrdě hájí Babišovu linii. Ať už se jedná ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka, ministra životního prostředí Richarda Brabce (oba ANO) nebo ministra zemědělství Miroslava Tomana, exponenta Hradu formálně nominovaného ČSSD. Česká strana podle nich nepochybila, střet zájmů neexistuje, dotace se vracet nebudou.
Maláčová se ocitá v rozporu i s praxí těchto resortů. Ministerstvo zemědělství loni na podzim rozeslalo svým podřízeným organizacím manuál, který naopak vymezuje cestu Agrofertu k veřejným penězům. Učinilo tak ještě před dokončením auditní zprávy k zemědělským dotacím.
Státní tajemník kryje záda
Tento manuál vychází z interpretace střetu zájmů Středočeského krajského úřadu řízeného hejtmankou ANO Jaroslavou Pokornou Jermanovou. Ten došel nikoli překvapivě k opačnému závěru než auditoři Evropské komise.
Toto doporučení podepsal státní tajemník ministra zemědělství Jan Sixta, který dříve ve stejné funkci tři roky působil ve službách exministra financí Andreje Babiše. Agrofert podle něj může nadále čerpat dotace, účastnit se soutěží o veřejné peníze a omezení ze zákona o střetu zájmů se ho údajně netýkají. Kruh se uzavřel.
Na rozdíl od doporučení resortu Maláčové začal Státní zemědělský intervenční fond podřízený Tomanovi loni v listopadu znovu proplácet pozastavené dotace Agrofertu. Zastavení plateb by bylo údajně nezákonné, jelikož prý holding zákon neporušil.
Podobně argumentuje i ministr Havlíček. „Na základě návrhu auditní zprávy nemůže Ministerstvo průmyslu a obchodu přijmout plošná opatření ke zjištěním, která se v ní uvádějí,“ uvedl jeho resort už loni v srpnu.
Úřady porušují zákon
Jiného názoru je dotační expert Leo Steiner, podle něhož je nezákonný právě tento postup. „Pokud existuje závažné podezření na nesrovnalosti a chyby s finančním dopadem, je zákonná povinnost pozastavit financování projektu do jejich finálního vyřešení,“ řekl deníku FORUM 24. Z takového počínání úřadů mohou podle něj plynout trestně právní důsledky.
I když je v tomto sporu blíže pravdě Maláčová, zůstává otázkou, zda nejde jen o další koaliční divadélko před blížícími se krajskými volbami, předem domluvené s Janem Hamáčkem. Šéf ČSSD totiž do této doby všechny premiérovy excesy spolehlivě kryje.
Podstatnější tedy bude vyústění. Jak se sociální demokracie zachová, až bude auditní proces uzavřen a stát bude muset kvůli premiérově střetu zájmů řešit vzniklou škodu? Hodí znovu jako vždy zpátečku?