Páteční teroristický útok v Moskvě připomenul varování americké ambasády, které bylo sděleno už 8. března. Extremisté mohou v příštích 48 hodinách plánovat útoky na přeplněných místech v Moskvě, uvedlo tehdy velvyslanectví USA v Rusku.
Občanům země ambasáda doporučila, aby se vyhýbali hromadným shromážděním lidí. „Velvyslanectví sleduje zprávy, že extremisté mají bezprostřední plány zaútočit na velká shromáždění v Moskvě, včetně koncertů, a občanům USA se doporučuje, aby se po dobu 48 hodin vyhýbali hromadným shromážděním,“ uvedlo velvyslanectví na svých internetových stránkách.
Podobné varování s odkazem na americké velvyslanectví zveřejnilo i britské ministerstvo zahraničí, které rovněž doporučuje britským občanům, aby se zdrželi cest do Ruska. Ministerstvo zahraničních věcí Německa zpřísnilo doporučení pro své občany, kterým se „kategoricky nedoporučuje“ cestovat do Ruska. Podle ministerstva hrozí německým občanům a německo-ruským občanům s dvojím občanstvím v Rusku „svévolné zatčení“.
Vladimir Putin tento týden na zasedání rady FSB americké varování odmítl.
„Připomenu také nedávná, přímo řečeno, provokativní prohlášení řady oficiálních západních struktur o možnosti teroristických útoků v Rusku. To vše připomíná nehorázné vydírání a záměr zastrašit a destabilizovat naši společnost,“ řekl podle agentury Interfax 19. března.
Ruské ministerstvo zahraničí tehdy zprávy nijak nekomentovalo. Den předtím, 7. března, FSB oznámila, že zabránila teroristickému útoku „na jednu z židovských náboženských institucí“ v Moskvě, který plánovali bojovníci mezinárodní teroristické organizace „ISIS“ v Afghánistánu – „Wilayat Khorasan“, zakázané v Rusku. Extremisté „připravovali útok na věřící v synagoze za použití střelných zbraní“, uvedlo Středisko pro styk s veřejností speciální služby. FSB údajně zničila buňku militantů v Kalužské oblasti a zabavila střelné zbraně, munici a komponenty pro výrobu improvizovaného výbušného zařízení.